Centrum w Lublinie przygotowuje ukraińskie dzieci do rozpoczęcia nauki w Polsce

uce 2024 02 02 173218

Ukraińskie Centrum Edukacji ma przygotować dzieci z Ukrainy do rozpoczęcia nauki w Polsce. Placówka działa w Lublinie. Realizuje polską podstawę programową za pomocą dwujęzycznych nauczycieli.

Duża grupa ukraińskich dzieci, których rodziny uciekły przed wojną, nie podejmuje nauki w polskich szkołach. Barierą jest m.in. nieznajomość języka.

– To jest poważny problem, dlatego miasto Lublin próbuje docierać do rodziców i przekonywać ich, by ich dzieci uczęszczały do naszych szkół – mówi wiceprezydent miasta Lublina Mariusz Banach. – To jest znacznie poważniejszy problem. On może i dzisiaj jest coraz lepiej zauważany, ale był taki czas, że w ogóle nie mówiło się na ten temat. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w naszym mieście cały czas mamy dużą grupę dzieci, które teoretycznie uczestniczą w edukacji zdalnej prowadzonej z ich macierzystych szkół. Wydaje mi się, że tu z jednej strony potrzeba trochę czasu. Z drugiej strony osoby, które są w Polsce od wybuchu wojny w Ukrainie, coraz bardziej przekonują się do tego, że w Polsce zostaną, jeśli nie na zawsze, to na najbliższe lata. Pewnie będziemy mieli coraz więcej ukraińskich dzieci, które przyjdą do naszych szkół. 

CZYTAJ: Lublin: specjalne centrum wspiera dzieci z Ukrainy

– Powstał pomysł, żeby stworzyć takie centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży ukraińskiej – mówi Edyta Borowicz-Czuchryta, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Galileo w Lublinie. – Żeby mogli u nas dołączać do oddziałów przygotowawczych. Zapewniamy opiekę od 8:00 do 16:00, w związku z czym umożliwiamy tym uczniom funkcjonowanie, uczestniczenie w edukacji zdalnej w szkołach ukraińskich. Po tym czasie mają u nas możliwość realizacji podstawy programowej, jak również uczenia się języka polskiego, żeby zapobiegać temu wykluczeniu społecznemu.

– Wielkim plusem naszej szkoły jest to, że pomagamy dzieciom nie porzucić szkoły ukraińskiej, ale z drugiej strony przygotowujemy do szkoły polskiej – zaznacza Andrzej Borowik. – Nauczyciele rozmawiają i w języku ukraińskim, i w języku polskim. Większość naszych dzieciaczków nie uczyła się wcześniej języka polskiego. Mimo różnego wieku, zaczynają przygodę z językiem polskim od zera. Mają wiedzę z różnych przedmiotów, ale nie wiedzą, jak to będzie po polsku. Prowadzimy lekcje nie tylko w języku polskim, prowadzimy zajęcia – można powiedzieć – dwujęzyczne. Program podstawowy jest oczywiście w języku polskim, ale od razu tłumaczymy.

– Życie nie może składać się tylko z nauki lub tylko z odpoczynku – mówi Natalia, koordynatorka Ukraińskiego Centrum Edukacji w Lublinie. – W tym miejscu dzieci zarówno uczą się, jak i tworzą więzi. Z jednej strony pomagamy im w nauce, wspieramy ich poziom wiedzy, rozwijamy nowe umiejętności, pomagamy nauczyć się języka polskiego czy poznać polskie zwyczaje. Dla nich to stres. Z drugiej strony spotykają tutaj takie same dzieci jak one i to daje im poczucie, że nie są same, mają wspólne problemy. Mogą o tym porozmawiać, przyjaźnią się między sobą, pomagają sobie nawzajem.

CZYTAJ: Można składać wnioski o 800 plus. O czym warto pamiętać?

– Nie wiemy, jak długo ta sytuacja na Ukrainie będzie trwała. Teraz problem polega na tym, że ta młodzież i dzieci, które muszą rozwijać kompetencje społeczne, siedzą pozamykane w domach w obawie przez różnym zdaniem naszej społeczności lokalnej, przed piętnowaniem w związku z barierami komunikacyjnymi. Jeśli siedzą pozamykane w domach, to te kompetencje społeczne będą bardzo okaleczone – dodaje Edyta Borowicz-Czuchryta.

Ukraińskie Centrum Edukacji znajduje się w Publicznej Szkole Podstawowej Galileo w Lublinie przy ul. Diamentowej. Placówka świadczy usługi bezpłatnie. Szczegóły można znaleźć na stronie spgalileo-lublin.operator.edu.pl.

InYa / opr. WM

Fot. spgalileo-lublin.operator.edu.pl

Exit mobile version