Antyukraińskie hasła na proteście rolników. Jest oświadczenie MSZ

1460x616 3 2024 02 21 154911

– Oceniamy, że antyukraińskie hasła, które pojawiły się w trakcie ostatnich blokad rolniczych, to próba przejęcia rolniczego ruchu protestacyjnego przez ugrupowania skrajne, być może będące pod wpływem rosyjskiej agentury – przekazało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

– Ministerstwo Spraw Zagranicznych z najwyższym zaniepokojeniem odnotowuje pojawienie się w trakcie ostatnich blokad rolniczych haseł antyukraińskich oraz wysławiających Władymira Putina i prowadzoną przez niego wojnę – czytamy w środę w oświadczeniu MSZ.

CZYTAJ: Kolejny dzień protestu rolników [AKTUALIZACJA, FILM, ZDJĘCIA]

Resort podkreśla, że tego rodzaju działania stawiają w złym świetle Polskę – kraj, który pierwszy pomógł napadniętej Ukrainie – i Polaków – którzy przyjęli ukraińskich uchodźców. – Co istotne kompromitują też samych organizatorów protestów – dodaje MSZ.

– Oceniamy, że jest to próba przejęcia rolniczego ruchu protestacyjnego przez ugrupowania skrajne i nieodpowiedzialne, być może będące pod wpływem rosyjskiej agentury – podało MSZ. – Wzywamy organizatorów protestów, by w imię polskiej racji stanu i szansy realizowania postulatów, które w dużej części są słuszne, sami identyfikowali i eliminowali ze swojego ruchu nielicznych inicjatorów takich i podobnych akcji – czytamy w oświadczeniu.

MSZ podkreśla, że obecna sytuacja polskich rolników jest wynikiem agresji Władymira Putina na Ukrainę i rozchwiania światowej gospodarki, nie zaś tego, że Ukraińcy przed agresją się bronią.

CZYTAJ: Prezydent Ukrainy: przeanalizowaliśmy sytuację na polskiej granicy, podejmiemy działania

We wtorek w mediach pojawiły się zdjęcia z protestu rolników w Gorzyczkach (woj. śląskie). Fotografie przedstawiały m.in. rolniczy ciągnik z flagą ZSRR i transparentem z napisem „Putin zrób porządek z Ukrainą, Brukselą i naszymi rządzącymi”.

Od tygodnia w wielu miejscach kraju trwają protesty rolników, którzy sprzeciwiają się m.in. europejskiemu „Zielonemu Ładowi” oraz importowi zboża z Ukrainy.

PAP / RL / opr. WM

Fot. gov.pl

Exit mobile version