21.02.2024 Informator kulturalny

428433790 732602969011952 7679405329672880892 n 2024 02 21 083638

Wojtek Mazolewski w Teatrze Starym

M.in. dzięki temu artyście polska scena jazzowa rozkwitła i do dziś ma się dobrze. To Wojtek Mazolewski – założyciel grupy Pink Freud – formacji, która przez ponad 20 lat z tą samą energią wychodziła na scenę. Dziś odpowiada za grupę Wojtek Mazolewski Quintet i odnosi z tym składem kolejne sukcesy – w rankingu najważniejszego amerykańskiego magazynu jazzowego „Down Beat” ich album „Polka” znalazł się w piątce najlepszych płyt na świecie 2018 roku.

Lublin znalazł się na trasie koncertowej artystów, a dokładniej Teatr Stary w Lublinie. To miejsce cenione przez jazzmanów. Podzielą się z publicznością utworami, które znalazły się na ostatniej płycie „Jestem, czyli Yugen 2”. Mazolewski w nieco innej odsłonie. Daje się poznać jako charyzmatyczny wokalista. Towarzyszyć mu będą między innymi Krzysztof Kawałko (gitara) i Joanna Halszka Sokołowska (wokal).

Początek koncertu o 19.00.

Spektakl „Nieposkromienie” z udziałem niepełnosprawnych intelektualnie aktorów wraca na lubelską scenę

Teraz zaproszenie na sztukę, która powstała na podstawie „Poskromienia złośnicy” Szekspira. Interpretują ją osoby niepełnosprawne intelektualnie. To kilkunastu aktorów. Chcą w ten sposób pokazać, że nie są wykluczeni, a uzdolnieni. Za reżyserię odpowiada Maria Pietrusza-Budzyńska, założycielka Teatroterapii Lubelskiej.

Początkiem pracy nad tekstem było spotkanie i rozmowa z uczestnikami Teatroterapii, skupione wokół ich przeżyć i przemyśleń związanych z miłością i erotyką.

Tekst „Nieposkromienia” stara się zachować komediowo-tragiczny charakter Szekspirowskiego oryginału. Plotą się ze sobą romansowe historie, publicystyczne fakty i skecze oparte na rzeczywistych doświadczeniach.

Sztuka to opowieść o tym, że żaden człowiek nie chce być niewolnikiem zarówno choroby czy terapii, ale i układu czy zamkniętego systemu.

Autorem tekstu jest Artur Pałyga.

Spektakl „Nieposkromienie” rozpoczyna się o 18.00 w CK w Lublinie.

W Teatrze Osterwy historia skomplikowanej międzypokoleniowej relacji

W Teatrze Osterwy spektakl „Jeanne”. Opowiada historię emerytowanej sekretarki, osieroconej przez rodzinę i opuszczonej przez przyjaciół. Żyje w samotności. Przekształciła swoje mieszkanie w fortecę, w której spędza dni na przeglądaniu czasopism i szpiegowaniu sąsiadów. Kiedy lokalna polityk w trakcie kampanii wyborczej ogłasza akcję międzypokoleniowej pomocy, niechętnie zgadza się wziąć w niej udział. W trakcie kampanii poznaje Marin, młodego chłopaka, który codziennie przynosi jej jedzenie

Spektakl „Jeanne” to przedstawienie o intymnym świecie samotności, wykluczenia i bólu.

Na scenie Jadwiga Jankowska-Cieślak (gościnnie), Marta Ledwoń, Wojciech Rusin, Marek Szkoda.

To sztuka autorstwa Jeana Roberta -Charrier – francuza, najmłodszego dyrektora paryskiego teatru Porte Saint-Martin.

Za reżyserię odpowiada Redbad Klynstra – Komarnicki.

Początek o 18.00 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Fot. Teatr Stary w Lublinie Profil Oficjalny FB

Exit mobile version