16.02.2024 Informator kulturalny

401443846 893313972152351 6674521662758281280 n 2024 02 16 103419

FALKON startuje w Lublinie

W Lublinie rozpoczyna się jeden z największych festiwali w Polsce poświęconych fantastyce.

FALKON to interdyscyplinarna trzydniowa impreza kulturalna o profilu związanym z szeroko pojętą fantastyką.  Po kilku latach przerwy spowodowanej głównie pandemią wracamy – mówią organizatorzy wydarzenia.

W tym roku spodziewamy się około 3 000 uczestników z całego kraju. Największą grupę będą stanowić studenci oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Festiwal poświęcony jest literaturze, filmowi, grom i sztuce, rzecz jasna głównie o tematyce fantastycznej. Wśród zaproszonych gości znajdzie się wielu ważnych i popularnych polskich twórców. W bogatej ofercie programowej znajdzie się  400 wydarzeń. Złożą się one na następujące atrakcje: spotkania autorskie, prelekcje popularnonaukowe, panele dyskusyjne, konkursy i turnieje, projekcje filmów, larpy i gry terenowe, game room, gry fabularne, gry bitewne, gry planszowe i karciane, gry komputerowe i konsolowe.

A zatem:
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, ul. Bursaki 12.

Start o godz. 16:00, impreza potrwa do niedzieli, a szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.

5-lecie Dosłownej księgarni, a z tej okazji koncert 

Dosłowna…. to pierwsza autorska księgarnia w Lublinie, która w tym roku obchodzi 5-lecie swojej działalności. 
Idea Dosłownej nawiązuje do tradycji kultowych księgarni – półki wypełnione są tutaj nie tylko książkami z  największych polskich wydawnictw, ale również zbiorami antykwarycznymi, przedwojennymi czasopismami czy historycznymi wydaniami klasyków literatury. Między regałami, na wygodnych fotelach i kanapach, zasiadają pisarze, poeci czy publicyści i spotykają się z publicznością.

Dziś w ramach świętowania urodzinowy koncert grupy Złodzieje Miodu, który będzie połączeniem świata słowa, obrazu i dźwięku.

Księgarnia Dosłowna mieści się w Centrum Kultury w Lublinie, a początek koncertu o godz. 18. 

Wystawa fotografii w Galerii Gardzienice

Wernisaż wystawy fotografii Artura Sochana CARAVAGGIO – SZTUKA UMIERANIA, NARODZIN I TRWANIA, dziś w Galerii Gardzienice.

Ekspozycja to cykl dwunastu wielkoformatowych obrazów fotograficznych inspirowanych twórczością włoskiego malarza Caravaggia, uważanego za reformatora malarstwa przełomu XVI i XVII wieku,

Artur Sochan, to artysta, który nie ucieka w prostotę nowoczesnych form, a bierze na swoje barki odpowiedzialność za pełen dialog z widzem za pomocą rozbudowanych, jak na dzisiejsze czasy środków artystycznych. Prowokuje do zadawania trudnych pytań. Stawia interesującą tezę, że człowiek, pomimo zmian dziejowych, technologicznych i społecznych tak naprawdę się nie zmienia. Zawsze będzie sobie zadawać pytania „Kim jestem i dokąd zmierzam?”. „Czy to, że żyję w XXI wieku, czyni mnie lepszym i bardziej świadomym od moich przodków i poprzedników czy jest odwrotnie?”

Wernisaż wystawy, w Galerii Gardzienice, przy ul. Grodzka 5a,  rozpocznie się godz. 18. 

Ekspozycja będzie prezentowana do 13 marca.

Przegląd wiosenny w Galerii „Przy Bramie”

Z kolei Galeria „Przy Bramie” wystawa zbiorowa członków TPSP w Lublinie, „Przegląd wiosenny 2024”. 

Prace prezentuje 28 autorów:  Tomasz Banaszek, Alicja Buczek, Anna Celińska-Banaszek, Lech Chabros, Anna Chmiel-Futa, Beata Gajaszek, Monika Galek, Renata Jarosz, Urszula Kłos, Henryk Kołodziejczyk, Anna Laurson, Agnieszka Łosicka, Tadeusz Łuszczak, Maria Małecka, Agnieszka Margul, Marzena Kryk, Alicja Oleszczuk, Elżbieta Osypiuk, Anna Pieśniak, Monika Pilewska, Eugeniusz Potocki-Małaj, Ewa Powałka, Teresa Stasiak, Krystyna Staś, Wiesław Stefański, Anna Szubartowska-Paszkowska, Barbara Telejko, Ewa Żuber-Wójcik.

Wernisaż wystawy w Galerii  „Przy Bramie”, przy ul. Grodzkiej 34 o godz. 17.

Ekspozycja będzie prezentowana do 6 marca.

Wystawa fotografii w Zamościu

Wystawa Jubileuszowa fotografii Stanisława Orłowskiego, zostanie zaprezentowana w Zamojskim Domu Kultury.

Zasłużony fotograf z Zamościa, autor tysięcy zdjęć, które mają ogromną wartość dokumentacyjną i artystyczną oraz m.in. znakomitych albumów obchodzi swoje 90 urodziny. Z tej okazji Stowarzyszenie Kultura dla Zamościa, Zamojska Grupa Fotograficzna GT oraz Zamojski Dom Kultury przygotowali tę wyjątkową, okolicznościową ekspozycję.

Stanisław Orłowski – autor i uczestnik wielu wystaw fotografii na terenie kraju, a także spotkań autorskich, prelekcji, warsztatów i plenerów fotograficznych.

Autor albumów fotograficznych: „Mój Zamość 1961-1980” (Zamość 1916) i „Dwie dekady 1980-2000” (Zamość 2018).
Autor ponad 100 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych. W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej.

Uprawia głównie fotografię rodzajową i pejzażową, a szczególnym obszarem jego zainteresowań fotograficznych jest miasto Zamość.

Wystawa Jubileuszowa prac Stanisława Orłowskiego „90” to zbiór zdjęć wykonanych w Zamościu oraz na terenie Polski. 
Wernisaż w Zamojskim Domu Kultury, rozpocznie się o godz. 17.

Fot. Falkon Facebook

 

 

 

 

Exit mobile version