Sprzęt światowej klasy na Politechnice Lubelskiej [ZDJĘCIA]

politechnika 1 2024 01 24 212918

Politechnika Lubelska otrzymała nowoczesny sprzęt do Laboratorium Programowania Automatyki Budynkowej. Za symboliczną złotówkę.

CZYTAJ: ZUS listy pisze. 10 milionów osób otrzyma korespondencję

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– To system domofonowy, składający się z modułów do sterowania automatyką domową, wideodomofonów cyfrowych z zamkiem szyfrowym – mówi Michał Dzierżak, dyrektor sprzedaży firmy Aco, polskiego producenta urządzeń domofonowych. – Są też rozwiązania, które pomogą osobom z niepełnosprawnościami. Jest funkcja pętli indukcyjnej, która wysyła bezpośrednio sygnał domofonowy do aparatu słuchowego. W sumie najnowszym dzieckiem jest bramka acoGO!, czyli to jest urządzenie, które przekierowuje nam połączenie domofonowe na aplikacje. Możemy posiadać w swoim smartfonie funkcję zdalnego odbierania domofonu. Nazwaliśmy to smartdomofonem.

– Naszym celem jest przygotować specjalistów do zrozumienia i powszechnego stosowania szeroko rozumianych technologii domofonowych. Z założenia wdrożenie umiejętności programowania i montowania systemów będzie im służyło przez cały czas trwania ich kariery zawodowej – zapewnia prezes zarządu Aco, Szymon Nowak.

– Nowoczesny system będzie służył studentom kierunków: elektrotechnika, inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice oraz inżynieria multimediów – mówi prof. Joanna Pawłat, kierownik Katedry Elektrotechniki i Technologii Inteligentnych Politechniki Lubelskiej. – Taki sprzęt pozwala zapoznać się studentom z najnowszymi technologiami. Jeżeli będą pracować jako inżynierowie i będą robić projekty domu, wiedzą, co można wykorzystać, a to jest sprzęt światowej klasy.

– Dzięki nowemu sprzętowi studenci będą mieć dostęp do najnowszych rozwiązań, które niedawno weszły na rynek lub dopiero wejdą. I będą mogli je testować – podkreśla dr inż. Jacek Majcher z Katedry Elektrotechniki i Technologii Inteligentnych Politechniki Lubelskiej.

Podczas spotkania studenci wzięli także udział w szkoleniu, podczas którego poznali bliżej urządzenia wykorzystywane w tzw. inteligentnych domach.

SzyK / MaK / opr. AKos

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version