Sławinek zyska Miejsce Aktywności Lokalnej. Jutro koniec naboru ofert

419445124 752535313447153 831138369524294280 n 2024 01 18 193200

Jutro (19.01) kończy się nabór ofert w konkursie na stworzenie i prowadzenie Miejsca Aktywności Lokalnej w lubelskiej dzielnicy Sławinek w latach 2024-2026. Do konkursu mogą przystąpić m.in. organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne. 

W Lublinie są także inne dzielnice, które od paru lat starają się o swoje miejsce integracji. 

– Już w 2019 roku rada dzielnicy podjęła starania, aby miasto zabezpieczyło środki na powstanie jakiejś placówki kulturalnej – mówi przewodnicząca Rady Dzielnicy Sławinek Danuta Olchowska – Kubik. – W dzielnicy Sławinek, tam, gdzie jest budownictwo wielorodzinne i jednorodzinne, ludzie najbardziej potrzebują integracji. Ubiegaliśmy się corocznie o to. Mamy w dzielnicy już różnorodność narodowościową, bo mamy dużo Ukraińców i Afrykanów. Ich też trzeba by było jakoś zintegrować.

CZYTAJ: Na Sławinku ma powstać Miejsce Aktywności Lokalnej. Trwa nabór ofert

Niektórzy mieszkańcy uważają, że Sławinek ma inne ważniejsze potrzeby niż miejsce aktywności lokalnej. – Np. modernizacja boiska, na którym jest teraz tylko trawa i jedna bramka – i to wszystko. A młodzież bardzo często z niego korzysta. Jest jedno miejsce, jest tam grill, na pewno coś jeszcze należałoby zrobić. Przede wszystkim brakuje ławek dla osób starszych, bo nieraz trzeba odpocząć. A ławki są tylko przy placach zabaw. 

– Rada dzielnicy dzieli lokal z Klubem Seniora. Chcielibyśmy mieć więcej miejsca na taką integrację lokalną – mówi przewodniczący Rady Dzielnicy Ponikwoda, Cezary Bach. – Mamy lokal, jaki mamy, borykamy się z tym. Jesteśmy na etapie poszukiwania też za pomocą Gminy Lublin lokalu, który spełniłby nasze oczekiwania. W pierwszej perspektywie miała być to właśnie szkoła na ul Majerankowej, która miała zawierać w sobie zarówno przedszkole, żłobek, jak i dom kultury z salą widowiskową. Tego domu kultury nie ma, natomiast oczywiście liczymy, że to się zmieni.

CZYTAJ: Straż Graniczna przyjmie kandydatów do służby [ZDJĘCIA]

– Na Sławinie od 7 lat staramy się o takie miejsce integracji, które miałoby powstać w suchej dolinie – mówi przewodnicząca Rady Dzielnicy Sławin, Małgorzata Pietrzela. – Jeżeli chodzi o dom kultury, to ja już od kilku lat sygnalizowałam w mieście razem z radą dzielnicy, że takiego miejsca u nas nie ma. Wtedy nie mieliśmy możliwości przestrzennych, czyli nie mieliśmy działki, na której moglibyśmy takie plany realizować. Ponad rok temu miasto Lublin przejęło działki w suchej dolinie przy ul. Altanowej i pojawiła się mała szansa, że rzeczywiście na jednej z działek można by było taki projekt realizować. Zaprojektowałam linarium razem z mini parkiem rozrywki. Najpierw wspólnota z ul. Kaskadowej 11 nie wyraziła zgody na przejazd swoją drogą do tej działki, później miasto stwierdziło, że innego dojazdu nie mamy i tak projekt leżał, czekając na realizację. Teraz pojawiła się w końcu po 7 latach możliwość jego realizacji.

– Biorąc pod uwagę możliwości finansowe miasta, staramy się takie miejsca spotkań dla mieszkańców zapewnić – mówi zastępczyni dyrektora Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin, Magdalena Gnyp-Ścigocka. – Potrzeba miejsc aktywności lokalnej, ogólnie idea miejsc otwartych, które istnieją w różnych miastach Polski, np. w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu, jest także u nas w mieście. W ramach procesu „Plan dla Dzielnic” pan prezydent też dużo rozmawia z mieszkańcami i mieszkankami. Sławinek jest to jedna z dzielnic, która właśnie ma właśnie potrzebę stworzenia miejsca, gdzie osoby mieszkające w tej dzielnicy, będą miały możliwość spotkać się, zrealizować swoje projekty.

CZYTAJ: Urząd marszałkowski zainaugurował konkursy dla mieszkańców obszarów wiejskich [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na ten moment ze względu na brak środków miasto nie planuje kolejnej edycji konkursu na Miejsce Aktywności Lokalnej. 

Złożony wniosek w konkursie powinien zawierać informację m.in. że dany podmiot dysponuje lokalem, gdzie takie Miejsce Aktywności miałoby działać do końca 2026 roku. W ofercie należy opisać także, jakie działania miałyby być tam realizowane. Oferty należy wypełnić i złożyć w postaci elektronicznej za pomocą platformy internetowej udostępnionej na stronie www.witkac.pl oraz w postaci papierowej. Postać papierową oferty, podpisaną przez osoby upoważnione należy złożyć w Biurze Partycypacji Społecznej przy ul. Jana Gilasa 3.

Na działanie Miejsca Aktywności Lokalnej na Sławinku do 2026 roku miasto Lublin przeznaczy w sumie 550 tys. zł.

ŁuM / opr. LisA

Fot. Maksymilian Łuszcz

 

Exit mobile version