Sąd odmówił wpisania władz TVP do Krajowego Rejestru Sądowego

siedziba telewizji polskiej w warszawie 2017 2024 01 10 114439

Sąd rejestrowy odmówił wpisania nowych władz Telewizji Polskiej do Krajowego Rejestru Sądowego. Jak napisano w uzasadnieniu z 9 stycznia, sąd uznał, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz nie miał prawa odwołać starej Rady Nadzorczej TVP i powołać nowej. Skan postanowienia zamieszcza w mediach społecznościowych między innymi sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz.

Warszawski sąd rejestrowy w pierwszej instancji oddalił wniosek o wpis zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących TVP. Oznacza to, że odmówił wpisania nowych władz TVP do KRS. Od tej decyzji przysługuje odwołanie.
Wyrok ten nie dotyczy jednak procesu likwidacji TVP. W tej sprawie toczy się osobne postępowanie.

CZYTAJ: TVP3 Lublin ma nowego dyrektora

27 grudnia decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w stan likwidacji zostały postawione spółki Telewizja Polska S.A, Polskie Radio S.A. oraz Polska Agencja Prasowa S.A. Miało to związek z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych poprzez weto ustawy okołobudżetowej.

CZYTAJ: Minister kultury: Podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz napisał w oświadczeniu, że w obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela.

CZYTAJ: TVP S.A., Polskie Radio S.A. oraz PAP S.A. postawione w stan likwidacji

29 grudnia minister kultury i dziedzictwa narodowego podjął decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

IAR / RL / opr. WM

Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Exit mobile version