Są fenomenem. Dlaczego niektóre grzyby świecą? [ZDJĘCIA]

omphalotus olearius 33857 2024 01 04 065708

Od zawsze świecące grzyby były fenomenem. Fascynowały zarówno naukowców, biologów jak i pisarzy, którzy w swoich książkach, poematach nierzadko przypisywali im magiczne właściwości. Jednak dzięki nauce, można tę ich „niesamowite” właściwości w bardzo prosty sposób wytłumaczyć. 

W świecie przyrody grzybów jest mnóstwo. Mają różne kształty, kolory. Niektóre z nich są jadalne, a niektóre z nich są mocno trujące. Dlatego chodząc do lasu na grzyby, trzeba wiedzieć, które można zbierać. 

Pamiętajmy, że gdy nie mamy pewności, czy napotkany grzyb jest jadalny, to go nie zbierajmy. 

Oprócz wyżej wymienionych cech, istnieje 70 gatunków grzybów, które posiadają dość rzadką właściwość tzw. bioluminescencje.

Nie tylko grzyby świecą

Na zdj. chełbia modra

Bioluminescencja zachodzi wskutek utleniania lucyferyny, pigmentu, który jest zdolny do emitowania światła, z udziałem lucyferazy. Takie zjawisko można zauważyć nie tylko w królestwie grzybów, ale i u niektórych bakterii, glonów, pierwotniaków, owadów (np. iskrzyk czy świetlik świętojański), ryb (np. danio pręgowany).

Grzyby wykorzystują tę właściwość, aby przyciągnąć owady, które pomogą im rozprzestrzenić zarodniki. Ich blask jest najbardziej widoczny po zmroku.

Na zdj. danio pręgowany

Kielichowiec pomarańczowy

Jednym z najpopularniejszych świecących grzybów jest kielichowiec pomarańczowy. Jest to grzyb trujący o lejkowatym kształcie. Kielichowiec intensywnie świeci na zielono w ciemności [na zdj. głównym]. Rośnie na pniakach dębów, kasztanowców i oliwek. Można go spotkać  w Czechach i na Słowacji, w Polsce nie występuję. 

Czy w Polsce można znaleźć świecące grzyby?

W Polsce świecącymi grzybami są m.in. opieńka miodowa oraz łycznik ochrowy.

Na zdj. opieńka miodowa

RL / opr. AKos

Fot. wikipedia.org / Noah Siegel (Amanita virosa), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons / Antonio Abbatiello, Public domain, via Wikimedia Commons / Azul, Copyrighted free use, via Wikimedia Commons / Photo taken by user de:Benutzer:BS Thurner Hof, Public domain, via Wikimedia Commons

Exit mobile version