Przemysław Czarnek: Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mają prawo i obowiązek wykonywania swojego mandatu

dsc0585 2020 03 09 111318 2022 06 27 074600 2024 01 05 110915

– Nie można ignorować faktu ułaskawienia byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, a działanie marszałka Sejmu Szymona Hołowni o wygaszeniu im mandatów parlamentarnych jest bezprawne – powiedział w Radiu Lublin poseł PiS, były minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uchyliła postanowienie marszałka Sejmu  o wygaszeniu mandatu poselskiego Macieja Wąsika. W ocenie Czarnka podobna decyzja zapadnie w sprawie mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego.

– Zarówno pan minister Wąsik jak i pan minister Kamiński zostali ułaskawieni przez pana prezydenta. W związku z tym, jeśli przestrzegamy prawa, to ci ludzie absolutnie mają mandat, zdobyli go w wyborach 15 października, w tym pan minister Mariusz Kamiński u nas w województwie, startując z pierwszego miejsca w okręgu chełmskim. Mają absolutnie pełne prawo, a nawet obowiązek wykonywania swojego mandatu.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali skazani 20 grudnia 2023 roku prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika.

Prezydent Andrzej Duda zastosował w 2015 r. prawo łaski wobec Kamińskiego i Wąsika, którzy byli wówczas skazani nieprawomocnie przez sąd pierwszej instancji i dlatego – jak wskazywał prezydent – nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia ich mandatów.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał niedawno, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN w istocie nie jest sądem. W ocenie Czarnka TSUE nie jest źródłem prawa w Polsce i jego orzeczenia nie mają podstawy prawnej. Według posła PiS nie ma podstaw prawnych, aby organy Unii Europejskiej organizowały wymiar sprawiedliwości w Polsce.

RCh / opr. PrzeG

Fot. archiwum RL

Exit mobile version