Polska spełniła ostatnie warunki niezbędne do uruchomienia unijnych funduszy strukturalnych

katarzyna pelczynska nalecz 2018 2024 01 19 201757

Komisja Europejska potwierdziła, że Polska spełniła ostatnie trzy warunki niezbędne do pełnego uruchomienia funduszy strukturalnych – poinformowała w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

– Mamy potwierdzenie z Komisji Europejskiej – Polska spełnia trzy ostatnie warunki niezbędne do pełnego uruchomienia funduszy strukturalnych – 76 mld euro na realizację programów do 2027 r. – napisała szefowa MFiPR w mediach społecznościowych.

CZYTAJ: „Należy patrzeć nowej władzy na ręce”. Mateusz Morawiecki na spotkaniu w Łęcznej

Fundusze strukturalne to fundusze na realizację unijnej polityki spójności. W perspektywie finansowej 2021-2027 są to: Europejski Fun­dusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny+, Fundusz Spójności, Europejski Fun­dusz Morski, Rybacki i Akwakultury, Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Polska ma do dyspozycji ponad 76 mld euro.

W połowie grudnia ub.r. Polska wysłała do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność z KPO. Z pierwszego wniosku o płatność nasz kraj otrzyma blisko 7 mld euro (ponad 31 mld zł), w tym prawie 2,8 mld euro z części dotacyjnej i 4,2 mld euro z pożyczki.

Jak przekazała 28 grudnia ub.r. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, do Polski wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU, będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy. Była to zaliczka z planu RePowerEU, która była negocjowana przez urzędników i polityków PiS.

CZYTAJ: Artur Soboń przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych [AKTUALIZACJA]

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat.

PAP / RL / opr. LisA

Fot. commons.wikimedia.org

Exit mobile version