Ogromna korzyść dla pacjentów. Nowoczesny tomograf w lubelskim szpitalu [ZDJĘCIA]

img 0242 2024 01 29 145527

Nowoczesny tomograf komputerowy zastąpił stare urządzenie, od 17 lat pracujące w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Generalny remont w szpitalu przeszedł Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej, w tym pracownia, gdzie znajduje się tomograf.

W Zakładzie tym wykonuje się w ciągu miesiąca ponad 2,5 tys. badań. Nowy tomograf (marki Canon Aquilion One Genesis) to jeden z najpotężniejszych skanerów dostępnych na rynku. Podczas jednego obrotu lampy rentgenowskiej wokół pacjenta informacje o strukturach ciała są zbierane jednocześnie przez 320 rzędy detektorów. Jest to cztery razy więcej niż w największym dotychczas tomografie w szpitalu przy al. Kraśnickiej.

CZYTAJ: Eksperci: niektórzy pacjenci nawet po 2-3 latach nie dochodzą do pełnego zdrowia po COVID-19

Konstrukcja urządzenia ułatwia uzyskanie obrazów wysokiej jakości także u pacjentów, dla których nie jest łatwe pozostawanie w zupełnym bezruchu – starszych czy po urazach. Pozwala także na nieinwazyjne badanie tętnic wieńcowych, również u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca i cierpiącym na znaczną otyłość.

– Szpital zyskuje lepsze możliwości diagnostyki obrazowej – mówi kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Maciej Mazgaj. – Szybsze skanowanie pacjenta, a co za tym idzie skrócenie czasu badania, zmniejszenie artefaktów ruchowych. Sama precyzja budowy detektorów pozwala na stosowanie dużo mniejszych parametrów ekspozycji, przez co pacjent otrzymuje niższą dawkę przy nie tyle tej samej, co nawet lepszej jakości obrazowania. Badanie pacjenta po urazie wielonarządowym, przejazd takiego pacjenta od głowy do stóp przez gantry tego tomografu to jest kilka sekund badania.

Łączny koszt zakupu sprzętu i prac budowlano-instalacyjnych w szpitalu to ponad 8 mln złotych.

– Stawiamy na ultranowoczesne wyposażenie lubelskich szpitali – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Tu na wschodzie pacjent musi być leczony tak samo jak w bogatych częściach Polski czy w bogatej Europie. Pamiętajmy, że dostęp do najnowocześniejszego sprzętu jest w tej chwili tylko kwestią zorganizowania funduszy.

Zakup nowego tomografu był możliwy dzięki projektowi pn. „Zakup sprzętu medycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie – poprawa dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych”. Dzięki temu pracownia tomografii w szpitalu przy al. Kraśnickiej została dostosowana do wymagań technicznych dla tego rodzaju sprzętu.

PaSe / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version