Odkrycie z lubelskiego kościoła w prestiżowym konkursie archeologicznym

360086439 599235572323456 7224801944726842324 n 2024 01 08 082829

Odkrycie murów nieznanej dotąd średniowiecznej wieży na terenie dawnego klasztoru Bernardynów w Lublinie może stać się „Najważniejszym odkryciem archeologicznym w Polsce 2023″. Plebiscyt organizuje miesięczni „Archeologia Żywa”.

CZYTAJ: Odkryty przez przypadek. Unikatowy artefakt nominowany w konkursie archeologicznym

– Do tego odkrycia doszło przypadkiem podczas termomodernizacji kościoła – mówi proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie, ksiądz Cezary Kowalski. – Ogrzewanie podłogowe – przez to podnieśliśmy płytki i nagle się okazało, że coś jest. Zaczęto to oczyszczać, badać i wyszły jakieś fundamenty. Po głębszych badaniach okazało się to bardzo stare, wcześniejsze niż Bernardyni. Najnowsze badania wskazują na jakąś budowlę także o charakterze obronnym. Powstało to wcześniej, niż kiedy powstał Lublin.

CZYTAJ: Archeologiczne Sensacje 2023: odkrycia z regionu walczą w konkursie [ZDJĘCIA]

W konkursie miesięcznika „Archeologia Żywa” nominowane są też trzy inne odkrycia i dokonania z naszego regionu. To  buława gwiaździsta odkryta przez 12-letniego chłopca podczas robót budowlanych w miejscowości Szkuciska w gminie Wilków, depozyt ozdób sprzed 2,5 tysiąca lat odnaleziony w Czernięcinie Poduchownym w gminie Turobin oraz badania Archeologia i Starożytności Chodlika.

CZYTAJ: Leżały w ziemi 2 500 lat. Ozdoby z brązu znalezione w gm. Turobin [ZDJĘCIA]

CZYTAJ: Wyjątkowe odkrycie zmieni się w okno historii [ZDJĘCIA]

CZYTAJ: Zapinka i pierścionek z monogramem. Niezwykłe znaleziska w dolinie Chodelki [ZDJĘCIA]

Zachęcamy do wysłuchania reportażu: 

Magda Grydniewska „Wieża poza murami”

MaK/ opr. DySzcz

Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków FB

Exit mobile version