Nowy gatunek chrząszcza stwierdzony w Roztoczańskim Parku Narodowym [ZDJĘCIA, WIDEO]

srodowisko bg 1 2024 01 19 113237

Zagłębek bruzdkowany – to nowy gatunek chrząszcza stwierdzony w Roztoczańskim Parku Narodowym. Ten niewielki, brązowy chrząszcz występuje licznie w rezerwacie Bukowa Góra.

– Jest to bardzo rzadki gatunek, żyjący w martwym drewnie – mówi dr Zbigniew Maciejewski z RPN. – Jest to gatunek uznawany za gatunek lasów pierwotnych, lasów niezmienionych przez człowieka, gdzie trwałość występowania martwego drewna, czyli tego środowiska, którego on wymaga dla swojego rozwoju, nie została zakłócona. Oprócz tego gatunku przy okazji monitoringu udało się spotkać takie gatunki jak Peltis grossa – też gatunek lasów pierwotnych, czy Lacon lepidopterus, sprężyk, który jest bardzo, bardzo rzadki – również zaliczany do gatunków lasów pierwotnych.

CZYTAJ: Kontrowersyjne przejścia dla pieszych bez poprawek. Nie ma zgody konserwatora zabytków

Zagłębek bruzdkowany podlega ochronie gatunkowej i jest wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt – rejestru zagrożonych gatunków. Chronione stanowiska tego chrząszcza są jedynie w czterech parkach narodowych w Polsce: Białowieskim, Babiogórskim, Roztoczańskim i Świętokrzyskim. 

AP / opr. WM

Fot. i wideo: Zbigniew Maciejewski, RPN

Exit mobile version