Niebezpieczny wirus w Lubelskiem. Duży wzrost zakażeń

rsv 2024 01 09 090753

– Prawie tysiąc zakażeń RSV stwierdzono w grudniu 2023 roku wśród mieszkańców Lubelszczyzny. To 4,5-krotny wzrost w porównaniu do listopada – poinformowała rzecznik lubelskiego sanepidu Agnieszka Dados. Lekarze zauważają, że dotyczy to szczególnie dzieci do pierwszego roku życia.

Chorują głównie małe dzieci

Najnowsze dane dotyczące zakażeń RSV (syncytialny wirus układu oddechowego) przekazała rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Agnieszka Dados. Wynika z nich, że w grudniu w regionie stwierdzono 985 zakażeń RSV. – Stanowi to 4,5-krotny wzrost w porównaniu do 217 przypadków zanotowanych w listopadzie 2023 roku – zaznaczyła rzeczniczka.

Zwróciła uwagę, że 43 proc. wszystkich tych zakażeń dotyczyło małych dzieci, które nie ukończyły drugiego roku życia. W grudniu leczenia szpitalnego wymagało 50 proc. z nich (205 z 411), a w listopadzie 55 proc. (55 z 100). – Wśród pacjentów zakażonych RSV powyżej drugiego roku życia w grudniu 2023 roku do leczenia szpitalnego skierowano 19 proc. (107 z 574), a w listopadzie 21 proc. (25 z 117) – podała Dados.

CZYTAJ: Pierwsza szczepionka przeciwko RSV

Ordynator oddziału dziecięcych chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie dr n. med. Barbara Hasiec przekazała, że połowa obecnie hospitalizowanych pacjentów jest zakażona RSV. – Dotyczy to małych dzieci, do pierwszego roku życia. Najmłodsze dziecko ma 7 tygodni. Do szpitala trafiają najczęściej z objawami duszności, gorączki, brakiem apetytu. Ze względu na to, że mają kilkanaście tygodni czy miesięcy, wymagają szczególnego monitorowania. Średnio leczone są u nas około tygodnia – dodała ordynator.

CZYTAJ: Doktor Kamila Ćwik nową dyrektor lubelskiego szpitala dziecięcego [ZDJĘCIA]

Szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci i seniorów

Respiratory Syncytial Virus (RSV) jest patogenem wywołującym infekcje dróg oddechowych, szczególnie niebezpieczne dla wcześniaków, małych dzieci i seniorów. Przenosi się drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami lub wydzieliną dróg oddechowych osoby zakażonej. Wirus rozprzestrzenia się również podczas kichania i kaszlu, wnikając do organizmu przez śluzówkę nosa i spojówki oczu. Okres inkubacji wynosi zwykle 2-8 dni. Wirus wydalany jest z organizmu przez około 8 dni.

Wśród objawów zakażenia RSV rzeczniczka lubelskiego sanepidu wymieniła m.in. katar, kaszel, kichanie, gorączkę, świstający oddech w łagodnej formie, a w cięższej postaci przyspieszony oddech, nadmierne rozdęcie płuc. W najpoważniejszych przypadkach, które zagrażają życiu, może wystąpić centralna sinica, przyspieszony oddech, senność i bezdech.

– Aby chronić się przed RSV należy przestrzegać higieny rąk, unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, regularnie dezynfekować powierzchnie oraz stosować etykietę kaszlu i kichania. W szczególnie narażonych grupach, jak małe dzieci czy osoby z obniżoną odpornością, ważne jest również unikanie tłumów i miejsc, gdzie łatwo o zakażenie – przypomniała Agnieszka Dados.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version