Mróz może być śmiertelnie groźny. Nie bądźmy obojętni na innych

285 33339 2024 01 06 201511

Służby apelują o zwracanie szczególnej uwagi na osoby starsze, chore czy bezdomne. Temperatury spadły poniżej zera, w niektórych sytuacjach może dojść do wychłodzenia organizmu, a nawet śmierci.

– Gdy widzimy kogoś, kto wygląda na osobę osłabioną, zainteresujmy się – apeluje rzecznik prasowy lubelskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, młodszy kapitan Tomasz Stachyra. – Możemy udzielić pierwszej pomocy albo poinformować służby ratownicze. Jest ten podstawowy numer 112 – zgłośmy taką niebezpieczną sytuację. Zdarza się, że możemy natrafić na osobę chorą czy też osobę pod wpływem alkoholu, która szybciej oddycha. Wymiana ciepła z temperaturą zewnętrzną jest szybsza i może dojść do sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu bądź życiu.

CZYTAJ: Nadchodzą syberyjskie mrozy. Zwróćmy uwagę na bezdomnych [WIDEO]

Szczególnie zagrożone mrozem są osoby bezdomne, ale także starsze i z niepełnosprawnościami.  – Jeżeli widzimy kogoś, kto przyśnie lub dłuższy czas siedzi, lub leży na mrozie reagujmy – mówi ratownik medyczny Dyspozytorni Medycznej w Lublinie, Marcin Dąbski. 

Każdy sygnał o osobach przebywających w warunkach niedostosowanych do zamieszkania i stwarzających bezpośrednie zagrożenie, umożliwi właściwym służbom miejskim podjęcie skutecznych działań. Należy też zwracać uwagę na osoby, które przebywają na mrozie w nieodpowiednio ubrane.

CZYTAJ: Osoby bezdomne znajdą schronienie przed mrozem w ośrodkach wsparcia [LISTA]

Z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie wynika, że na terenie Lublina przebywa około 300 osób bezdomnych. Mają oni możliwość schronienia się w 10 placówka z 262 miejscami. Są to schroniska, ogrzewalnie i noclegownie. 

Nad województwo lubelskie powrócił całodobowy mróz. W przyszłym tygodniu w nocy temperatury spadną nawet do -20 stopni Celsjusza.

RyK / MaK / opr. WM

Fot. policja.gov.pl / archiwum

Exit mobile version