Miasto kupi kino? Radni dali zielone światło

auditorium 3514584 1280 1 2024 01 03 175809

Miasto Biała Podlaska zamierza kupić Kino Merkury. Zgodę na nabycie nieruchomości wyrazili miejscy radni. Władze miasta zapewniają, że obiekt byłby wykorzystany na cele kulturalno-społeczne, w tym cele kinowe – o co zabiegali mieszkańcy miasta.

„Skorzystaliśmy z okazji”

Już dwa lata temu właściciel kina, jedna z mazowieckich firm, wystawiła obiekt na sprzedaż, jednak żaden oferent się nie zgłosił. – Skorzystaliśmy z okazji – mówi prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. – Możliwość nabycia tego kina wzbudziła zainteresowanie władz miejskich ze względu na jego walory kulturowe, ze względu na potrzebę miejskiego samorządu, w zasobach którego nie ma dotychczas sali widowiskowej, kinowej, teatralnej.

O to, aby w przejętym przez miasto obiekcie funkcje kinowe zostały zachowane, zabiegał bialski poeta Grzegorz Szupiluk. – Żeby nie było tak, że funkcja kinowa będzie polegała na tym, że raz na miesiąc będzie puszczany film. Dobrze, żeby kino normalnie istniało, a inne wydarzenia artystyczne były wplecione w rozkład jego funkcjonowania. W kinie jest taki cykl, który nazywa się „Spotkania filmowe”. Trwa od 15 lat. W tym cyklu są prezentowane najlepsze filmy na świecie ostatnich lat. Są to filmy ambitne i każdy kinoman, który ma potrzebę obejrzenia filmu artystycznego, na pewno będzie chciał, żeby ten cykl pozostał w programie. Jako obywatele będziemy patrzyli władzy na ręce.

CZYTAJ: Ważą się losy bialskiego kina

Kino będzie zabytkiem?

– Zakomunikowano nam już przed wieloma miesiącami, że wojewódzki konserwator zabytków chce ująć tę nieruchomość w ewidencji zabytków – mówi Michał Litwiniuk. – W związku z istotnymi ograniczeniami dla funkcji, które mogą być realizowane w takim obiekcie, najbardziej oczywistym z możliwych potencjalnych właścicieli jest podmiot publiczny, jakim jest miejski samorząd, który stać na utrzymanie takiego budynku, na jego modernizację, dostosowanie, rewitalizację, który jest naturalnym podmiotem zobligowanym do realizacji funkcji kultury, a więc zapewniającym utrzymanie tej funkcji, która jest dzisiaj poprzez istniejące tam kino realizowana. My chcielibyśmy po prostu poszerzyć tę funkcję o działalność różnych form kultury.

Wątpliwości co do nabycia kina przez miasto ma przewodniczący rady Bogusław Broniewicz z Klubu Białej Samorządowej. – W moim przekonaniu obiekt, który miasto ma zamiar nabyć, będzie wymagał bardzo dużych nakładów finansowych, żeby go przystosować, jeśli w ogóle da się to zrobić, do tej funkcji, jaką określał projekt uchwały, czyli do sali widowisko-teatralno-kinowej. 

CZYTAJ: TVP3 Lublin ma nowego dyrektora

Szanse na pieniądze z Unii

Na remont kina miasto miałoby pozyskać fundusze unijne. – Bądź to bezpośrednio w projekcie rewitalizacyjnym zrealizowanym na podstawie przyjętego przez nas gminnego programu rewitalizacji, który obejmuje obiekt kina, bądź też poprzez sięgnięcie po instrumenty finansowe, które w tej nowej unijnej perspektywie na lata 2021-27 mają na przykład pomóc wesprzeć takie realizacje, przebudowy, rewitalizacje niskooprocentowanymi pożyczkami – wskazuje Michał Litwiniuk. – To drugie rozwiązanie byłoby o tyle korzystniejsze, że umożliwiałoby prowadzenie działalności gospodarczej, a więc zachowanie komercyjnej funkcji kinowej.

Za nabyciem nieruchomości głosowali radni Koalicji Obywatelskiej, w tym radny Robert Wożniak. – Funkcja kina zostanie. Po pierwsze, dla miasta jest to niesamowita możliwość pozyskania takiego budynku w centrum miasta. Po drugie, jeśli rada miasta nie wyraziłaby zgody na zakup tego budynku, to zachodzi prawdopodobieństwo, że jakieś przedsiębiorstwa prywatne, jakaś firma pozyska ten budynek i wtedy nie mamy gwarancji, że funkcja kina zostanie zachowana. Jeśli miasto podejmie kroki w tym kierunku, że to miasto pozyska ten budynek, to funkcja kina zostaje, a to jest ważne dla mieszkańców naszego miasta.

CZYTAJ: Gazeta wydawana w lubelskim Areszcie Śledczym na podium w ogólnopolskim konkursie [ZDJĘCIA]

Kino bardzo potrzebne

– Kino jest bardzo potrzebne w Białej Podlaskiej, tym bardziej że młodzież bardzo często chodzi do kina. Ja osobiście też lubię tam chodzić – mówi jedna z mieszkanek. – Mam dużo wspomnień. To taka nasza perełka. Pamiętam, że jak byłam mała, to często zakłady pracy organizowały tam choinki.

Kino Merkury powstało w 1972 roku.

Mazowiecka spółka Kino Merkury wyceniła na ok. 2 mln złotych. Miasto chciałoby kupić nieruchomość w drodze negocjacji  za ok. 1 mln złotych.

MaT / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version