„Kopciuchy” powinny zniknąć z miasta. Kontrole pieców w Lublinie

kopciuch 2022 09 08 221807 2024 01 30 174247

W Lublinie trwają kontrole przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej, wymiany starych pieców oraz wywozu nieczystości. Dziś (30.01) działania prowadzone były w dzielnicy Głusk.

Nawet 3 tysiące pieców bezklasowych oraz kotłów pierwszej i drugiej klasy powinno już zniknąć z Lublina zgodnie z uchwałą antysmogową – to dane Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin – mówi kierownik referatu ds. ochrony powietrza, gospodarki wodno-ściekowej i edukacji ekologicznej Łukasz Doroszuk: – Od 1 stycznia 2024 roku weszły nowe zapisy dotyczące uchwały antysmogowej, które zabraniają korzystania z pieców bezklasowych oraz pierwszej i drugiej klasy. Tak naprawdę uchwała antysmogowa obowiązuje już od 2021 roku, więc te przepisy nie są czymś zaskakującym, natomiast w dalszym ciągu wielu mieszkańcom nie udało się wymienić ogrzewania i z uwagi na to informujemy tych mieszkańców o tym, jakie programy obowiązują na terenie miasta Lublin i jakie dofinansowania do wymiany ogrzewania mogą uzyskać.

CZYTAJ: Kontrolują przestrzeganie uchwały antysmogowej. Stare piece do wymiany

– Na jeden z pieców, który nie powinien być już użytkowany, natrafiliśmy dzisiaj w dzielnicy Głusk – mówi starszy inspektor Wojciech Pawłowski z Eko-Patrolu Straży Miejskiej w Lublinie: – Sprawdzam typ pieca – kwalifikuje się on do wymiany. Jest klasy drugiej. To tzw. kopciuch. Od tego roku jest obowiązek wymiany pieców. Sporządzimy z tego protokół.

– Kontrolę prowadzimy od domu do domu – dodaje Bożena Walczak z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin. – W tej chwili jesteśmy w dzielnicy Głusk na ul. Dominowskiej. Tutaj kontrolujemy poprawność złożenia deklaracji, kontrolujemy w ogóle czy taka deklaracja jest złożona. Jeśli już jest osoba w domu i jeśli udostępni na swój lokal, jeśli jest właściciel, wtedy sprawdzamy źródło ciepła, jakie jest w domu – sprawdzamy to z poprawnością złożonej deklaracji. Jeśli są jakieś uwagi, zgłaszamy je do właściciela budynku. Przeprowadzamy również inwentaryzację budynku i poszczególne elementy kontroli środowiskowej, które mamy w naszych zadaniach do przeprowadzenia.

Jak podkreśla rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie Robert Gogola, celem kontroli nie jest karanie mandatami: – Pouczamy, zwracamy uwagę w miejscach, gdzie te piece nie zostały wymienione, pozostawiamy ulotki i informacje o tym, w jaki sposób można uzyskać dotację na wymianę pieca bądź kotła.

CZYTAJ: Bezpieczeństwo podczas ferii. Inspektorzy skontrolują autokary

– Aktualnie mieszkańcy Lublina w tym celu mogą skorzystać z trzech programów – dodaje Łukasz Doroszuk: – Pierwszym jest program ograniczania niskiej emisji. Jest to program miejski, na który przysługuje 50 procent zwrotu środków. Są też programy, które dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie – jest to program „Czyste powietrze” oraz „Ciepłe mieszkanie”.

W 2023 roku strażnicy miejscy w Lublinie przeprowadzili 368 tego typu kontroli, a w tym roku już ponad 120.

Zgodnie z uchwałą antysmogową obowiązującą w województwie lubelskim, mieszkańcy do 31 grudnia 2026 roku mają czas na wymianę kotłów klasy 3 i 4, a do 31 grudnia 2029 na wymianę kotłów klasy 5 na kocioł Ecodesign lub inne ekologiczne i niskoemisyjne źródła ogrzewania. Z szacunków Wydziału Ochrony Środowiska lubelskiego Ratusza wynika, że do 2030 roku z Lublina powinno zniknąć 6 tysięcy pieców na paliwo stałe.

Podczas prowadzonych kontroli strażnicy miejscy sprawdzają również, czy właściciele szamb mają rachunki za ich opróżnianie.

CZYTAJ: Smog zabija powoli. Muszą uważać nie tylko osoby z chorobami płuc [ZDJĘCIA]

MaK/ opr. DySzcz

Fot. pixabay.com

Exit mobile version