Fundusze Europejskie dla Lubelskiego: 20 firm otrzymało wsparcie z programu [ZDJĘCIA]

pm umowy 110124 018 2024 01 11 201029

65 milionów złotych to łączna wartość umów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego. Merytoryczną ocenę przeszło 20 wniosków w ramach działań wspomagających rozwój technologiczny przedsiębiorstw.

– 20 firm otrzymuje dziś nasze wsparcie – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Pamiętajmy, że stajemy się wtedy bardziej konkurencyjni dla innych przedsiębiorstw, bo te przedsiębiorstwa działają w oparciu o nowe technologie, które współgrają z tym segmentem badania. Mam nadzieję, że Lubelskie będzie coraz bardziej się rozwijało.

CZYTAJ: Lubelskie technikum wśród najlepszych w Polsce. Opublikowano ranking Perspektywy 2024

Blisko 3 miliony dofinansowania otrzymała firma Netrix Centrum Badawczo-Rozwojowe w Lublinie.

– Dzięki tym pieniądzom powstaną nowoczesne laboratoria do procesów tomograficznych – mówi przedstawicielka firmy, dyrektor działu konsultingu i audytu Magdalena Kruk-Olszówka. – Chodzi o optymalizację procesów produkcyjnych, żeby te procesy, które przebiegają w spółkach mogły być bardziej zautomatyzowane, sprawniej realizowane i żeby można było uniknąć na przykład błędów w trakcie tworzenia produktów, żeby te produkty były na jak najwyższym poziomie jakości.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Łączna wartość podpisanych umów to ponad 65 mln zł, z czego kwota dofinansowania z Unii Europejskiej to ponad 34 miliony złotych.

W ramach sześciu dotychczas rozstrzygniętych naborów (wraz z ww.) ogłoszonych przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości, podpisano łącznie 38 umów o dofinansowanie z Funduszy Europejskich na kwotę ponad 794,5 miliona złotych.

W naszym regionie realizowane będą takie projekty jak np.:

– utworzenie laboratorium do przeprowadzania badań kształtu i jakości formowania wytłoczyny polimerowej, mineralno-polimerowej i betonowej w trakcie druku 3D;

– wdrożenie wyników prac B+R, tj. usługi wsparcia diagnostyki stawu kolanowego w działalności medycznej;

– opracowanie procesu tworzenia standaryzowanych suchych ekstraktów roślinnych;

– zwiększenie zdolności badawczych dla prowadzenia prac B+R nad ograniczeniem negatywnego wpływu procesów produkcyjnych na środowisko naturalne i produkcji bardziej zrównoważonej;

– wprowadzenie reklam typu neon wykonywanych z wykorzystaniem technologii światłowodowej;

– tworzenie preparatów chemicznych szerokiego zastosowania, głównie preparatu do usuwania grafitu i innych trudnych zanieczyszczeń przemysłowych o pH zbliżonym do neutralnego;

– stworzenie nowych technologii tomograficznych.

Wsparcie z Funduszy Europejskich otrzymały przedsiębiorstwa z różnych części województwa lubelskiego: Lublina, Opola Lubelskiego, Radzynia Podlaskiego, Chełma, Parczewa czy Lubartowa oraz z obszarów wiejskich, takich jak Chlewiska (gm. Lubartów) czy Barak (gm. Jastków).

EwKa/ opr. DySzcz

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version