„Dobry sprzęt to szybka diagnostyka”. WOŚP gra dla „płuc po pandemii”

wolatariusze 300122 033 2024 01 28 070354

Około 500 wolontariuszy będzie kwestować na ulicach Lublina podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku – zgodnie z celem akcji „płuca po pandemii” – zebrane środki przeznaczone będą na zakup sprzętu dla oddziałów pulmonologicznych w szpitalach w całej Polsce. 

– Potrzeby są ogromne, bo dobry sprzęt to szybka diagnostyka i leczenie wielu chorób płuc – mówi kierownik Kliniki Chorób Płuc i Reumatologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie, prof. Violetta Opoka-Winiarska. – To jest nie tylko COVID-19, ale też zakażenia wirusem RSV, wirusem grypy, a także infekcje bakteryjne. Staramy się pomóc tym pacjentom. Ogólnie mówiąc, z każdą chorobą jest tak, że jeżeli wcześnie ją rozpoznamy i rozpoczniemy leczenie, to nasza skuteczność jest znacznie większa. Tak jest również z chorobami infekcyjnymi. Nieprawidłowo, nieskutecznie leczone mogą doprowadzić do przewlekłych zmian i przewlekłych chorób u dzieci.

CZYTAJ: „Pomagamy, bo dobro wraca”. Wolontariusze szykują się do finału WOŚP

W ubiegłym roku w Klinice Chorób Płuc i Reumatologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie hospitalizowano prawie 2 tysiące dzieci. 

Początek wielkiego Finału w Lublinie w Galerii Olimp przy Alei Spółdzielczości Pracy o godzinie 10.00.

 Wśród aukcji wystawionych przez lubelskie sztaby jest m.in. kolacja z trenerem Motoru Lublin Goncalo Feio, pojedynek na torze kartingowym z żużlowcem Dominikiem Kuberą, zwiedzanie Sejmu lub MEN z posłanką Joanną Muchą, lekcja golfa z Marcinem Wójcikiem z kabaretu Ani Mru-Mru i spotkanie z wojewodą lubelskim Krzysztofem Komorskim.

CZYTAJ: Licytacje na WOŚP. Jakie są najciekawsze propozycje w Lubelskiem?

Sztab nawet na biegunie

W 32. finał WOŚP włączy się w sumie 1685 sztabów, czyli o 32 więcej niż przed rokiem. To właśnie sztaby przyjmują zgłoszenia wolontariuszy i realizują zbiórkę wśród lokalnej społeczności, a te, które chcą działać na szerszą skalę, organizują dodatkowe wydarzenia i akcje. W tym roku 100 sztabów zlokalizowanych jest poza granicami Polski, w tym w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Indonezji, Singapurze, Tajlandii, Egipcie czy na Cyprze. Jeden ze sztabów WOŚP działa na oddalonej od Polski o ponad 14 tysięcy kilometrów Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Na biegunie północnym z orkiestrą gra z kolei Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego.

Dotychczas, w ciągu 31. finałów, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła 71 i pół tysiąca urządzeń. Sprzęt medyczny oznakowany charakterystycznym serduszkiem WOŚP trafił między innymi na oddziały neonatologiczne, noworodkowe, ginekologiczno-położnicze i pediatryczne. Urządzenia od WOŚP służą też pacjentom oddziałów chirurgicznych i interny, są wykorzystywane do ratowania zdrowia i życia w szpitalnych oddziałach ratunkowych, znajdują się na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii, stomatologii, otolaryngologii czy blokach operacyjnych. Orkiestra gra dla wszystkich, dlatego sprzęt WOŚP znajduje się również na oddziałach geriatrycznych czy w domach opieki medycznej dla seniorów. Według szacunków z 2020 roku, co piąty sprzęt znajdujący się w polskich szpitalach nosił serduszko WOŚP.

Fundacja WOŚP prowadzi też i finansuje ogólnopolskie programy medyczne, na przykład Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci, Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków czy Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą.

MaTo / IAR / PAP / opr. WM / ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version