Było barwnie i radośnie. Orszak Trzech Króli na ulicach Zamościa [ZDJĘCIA, FILM]

dsc07350 2024 01 06 155621

Dziś (06.01) w całej Polsce odbywają się największe uliczne jasełka. W Zamościu święto Objawienia Pańskiego celebrowane było w ten sposób po raz dziesiąty.

CZYTAJ: Orszaki Trzech Króli w archidiecezji lubelskiej [LISTA]

– Jest to święto, podczas którego Chrystus objawia się światu pogańskiemu – mówi biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek. – Przybywają według tradycji do szopki, do żłobka trzej mędrcy ze Wschodu Kacper, Melchior i Baltazar i oddają pokłon największemu królowi Jezusowi Chrystusowi. Jest to także to uświadomienie, że Jezus Chrystus jako nasz zbawiciel przyszedł nie tylko do narodu izraelskiego, ale do wszystkich ludzi z całego świata. 

– Od 10 lat wcielam się w postać króla Baltazara – mówi Bolesław Bełz. – Za każdym razem jest to nowe przeżycie, które człowieka uduchawia, daje pewną radość z narodzin naszego zbawiciela. 

Największe uliczne jasełka cieszyły się dużą popularnością.

– Jestem dzisiaj z wnuczką, chcę pokazać jej nasze tradycje chrześcijańskie i bardzo jesteśmy zadowolone, śpiewamy kolędy.

– Jesteśmy harcerzami z 1. Zamojskiej Drużyny Harcerzy „Wiatr” im. płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar”. Przyszliśmy drużyną, żeby podtrzymać już 10-letnią tradycję.

– Jest barwnie, fajnie, możemy śpiewać kolędy, które znamy. Ile lat w Zamościu, tyle lat jestem w orszaku – relacjonują mieszkańcy Zamościa.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Orszak przeszedł ulicami Zamościa w godz. 11.30 – 12.40. Zakończył się wspólnym kolędowaniem na Rynku Wielkim. Na scenie wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha Zamość oraz Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. W regionie orszaki odbyły się także m.in. w Tomaszowie Lubelskim, Krasnobrodzie i Łabuniach.

CZYTAJ: „To tradycja”. Orszak Trzech Króli przeszedł lubelskimi ulicami [ZDJĘCIA, FILM]

Organizatorzy dla uczestników Orszaku zabezpieczyli grochówkę żołnierską przygotowaną przez 32. Wojskowy Oddział Gospodarczy, „szczodraki zamojskie” i „gwiazdki królewskie” przygotowane przez Piekarnię Jutrzenka z Wólki Panieńskiej, potrawy regionalne przygotowane przez Panie z KGW Gminy Zamość i gorącą herbatę.

AP / opr. LisA

Fot. i film: PP

 

Exit mobile version