Budynki na Marsie i Księżycu będzie można drukować

ksiezyc 2024 01 14 143134

Naukowcy znaleźli substancje, które można uzyskać z pyłu Marsa i Księżyca, po czym w przyszłości – wykorzystać je na miejscu do wydruku budowli, narzędzi i innych przedmiotów. W poszukiwaniach pomogła sztuczna inteligencja.

CZYTAJ: Bakterie powodujące trądzik mogą pomóc w jego zwalczaniu

Druk 3D w kosmosie

– Druk 3D to jedna z ważniejszych opcji, które mogą pozwolić na budowę habitatów, a także wytwarzanie narzędzi i innych przedmiotów na Księżycu i czerwonej planecie – podkreślają eksperci z Washington State University.

Dzięki pomocy sztucznej inteligencji znaleźli grupę kilku związków, które prawdopodobnie będzie można uzyskać w kosmosie „na miejscu” i użyć ich jako rozpuszczalniki potrzebne do prowadzenia wspomnianego druku. Naukowcy chcą wykorzystać tzw. rozpuszczalniki jonowe, które od dekady badali pod kątem wykorzystania w bateriach.

– Byliśmy w stanie bardzo szybko znaleźć dużą liczbę tych cieczy, a później zrozumieć najważniejsze czynniki determinujące ich przydatność do rozpuszczania materiałów, o które nam chodzi” – mówi prof. Soumik Banerjee, autor badania opisanego na łamach „The Journal of Physical Chemistry B”.

Jego praca była sponsorowana przez NASA, która zamierza wkrótce wysłać ludzi na Księżyc, a w dalszej przyszłości na Marsa.

– Wykorzystanie miejscowych zasobów to dla NASA jeden z kluczowych tematów badań na kilka przyszłych dekad. Bez ich wykorzystania musielibyśmy zapewnić transport gigantycznej ilości materiałów z Ziemi – zwraca uwagę prof. Banerjee.

Restrykcyjne warunki

Wydobycie miejscowych zasobów musi jednak spełniać restrykcyjne warunki – przede wszystkim musi być energooszczędne i nie zużywać wody.

Zastosowanie SI pozwoliło zaoszczędzić ogromnej ilości czasu na skomplikowane badania laboratoryjne. Komputer z kilkuset tysięcy substancji wybrał te, które będą w stanie rozpuszczać marsjański lub księżycowy regolit, które pomogą w wydobywaniu z niego cennych pierwiastków, a później będzie je można odzyskiwać. W całym procesie możliwe nawet może się stać wytwarzanie tlenu i wody jako produktów ubocznych. Dopiero wybrane przez SI związki naukowcy wstępnie sprawdzili w laboratorium.

Teraz liczą na to, że uda im się zbudować reaktor, w którym dokładnie przebadają te substancje w obecności materiałów zbliżonych budową do regolitu Księżyca i Marsa.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version