Akcja „Burza” na Wołyniu. Konferencja w lubelskim IPN [ZDJĘCIA]

pm ipn 260124 016 2024 01 26 210229

O znaczeniu oraz genezie rozpoczęcia akcji „Burza” na Wołyniu rozmawiają historycy w Instytucie Pamięci Narodowej w Lublinie. Była to operacja wojskowa zorganizowana przez oddziały AK przeciw wojskom niemieckim w 1944 roku. Do starcia doszło tuż przed okupacją sowiecką.

– W tej akcji Polacy wyzwalali swoje tereny przy współpracy z Armią Czerwoną – mówi dyrektor IPN w Lublinie Robert Derewenda. – W ten sposób również można było stanąć jako gospodarz na ziemiach już wyzwolonych spod okupacji niemieckiej. Okazało się jednak, że po tej okupacji niemieckiej Sowieci przynieśli nową okupację, okupację sowiecką, a ziemie Wołynia zostały włączone do Związku Sowieckiego po roku 1944.

CZYTAJ: „Lubelscy duchowni w więziennym pasiaku”: spotkanie edukacyjne IPN

– Walczący chcieli propagandowo zaznaczyć, że tam jest Polska – mówi zastępca komendanta wojewódzkiego OHP Lublin Jacek Bury. – Tą właśnie krwią. Bo ta więź państwa dokonuje się poprzez ludzi, którzy dają własną krew i ta krew wsiąka w ziemię, mówiąc górnolotnie. Tyle mogli zrobić. Oni nie zdawali sobie sprawy, ci prości żołnierze, jakie decyzję są tam na górze. Oni stanęli na rozkaz. Tyle mogli zrobić i tyle z siebie dali. To była ogromna ofiara.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Do przeprowadzenia akcji „Burza” zmobilizowano ok. 100 tys. żołnierzy Armii Krajowej. Po zakończeniu operacji około 30 tys. osób zostało wywiezionych do Rosji. Większość nigdy nie wróciła do kraju. 

InYa / opr. PrzeG

Fot. Piotr Michalski 

Exit mobile version