5 wskazówek, które poprawią Twoje finanse

pexels energepiccom 2988232 2024 01 26 151631

Czy uważasz, że dobrze dysponujesz swoim budżetem? A może wycisnąłeś już każdy możliwy grosz ze swojego budżetu? Dzięki wszechobecnemu kapitalizmowi konsumenci mogą wybierać spośród szerokiej gamy produktów w niemal każdym zakresie cen i prawie za każdym razem, gdy chcą coś kupić.

Promocje i wyprzedaże są obecne niemal wszędzie. Jak więc dobrze z  nich skorzystać bez nadwyrężania swojego budżetu? W przeciwieństwie do inwestowania, oszczędzanie pieniędzy na zakupach nie wymaga żadnego specjalistycznego szkolenia i jest proste. Oszczędzanie jest łatwym sposobem dla każdego, aby nieco bardziej zadbać o swój budżet i poprawić finanse.

Bez względu na to ile zarabiasz i jaki jest Twój poziom dochodów, możesz dać sobie więcej miejsca na oddech, stając się świadomym kupującym. Oto pięć wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

Wskazówka 1: Niech zakupy w sklepie będą czymś ostatecznym

Domyślną reakcją większości ludzi jest pójście do sklepu za każdym razem, gdy czegoś potrzebują, ale nie jest to jedyny sposób na zdobycie potrzebnego przedmiotu. W większości przypadków wyjście do sklepu jest słuszną drogą. Jednak przed wyjściem zadaj sobie poniższe pytania dotyczące pożądanego przedmiotu.

Czy mogę znaleźć taki przedmiot za darmo?

Jeśli nie potrzebujesz czegoś od razu, a zwykle tak nie jest, warto poszukać w witrynach z ogłoszeniami społecznościowymi, może ktoś akurat chce taki przedmiot oddać. Zapytaj znajomych, którzy może chcą się pozbyć przedmiotu, którego akurat potrzebujesz?

Czy mogę to pożyczyć?

Coraz więcej sklepów lub warsztatów praktykuje metodę „pożyczania”. Jest to popularna forma zwłaszcza dla budowlańców czy majsterkowiczów, gdzie jest firma, która ma narzędzia, które można wypożyczyć. Identycznie jest w przypadku książek. Zamiast wydawać pieniądze na najnowszy bestseller, który prawdopodobnie przeczytasz tylko raz, udaj się do lokalnej biblioteki i sprawdź, czy możesz wypożyczyć książkę.

Ta taktyka może być świetną oszczędnością pieniędzy w przypadku przedmiotu, którego używasz rzadko lub będziesz musiał użyć tylko raz. Na przykład, jeśli potrzebujesz wiertarki tylko raz w roku, gdy zmieniasz mieszkanie i musisz ponownie zainstalować karnisze, możesz po prostu pożyczyć wiertarkę od kogoś innego.

Wskazówka 2: Negocjuj cenę, gdy to możliwe

Zapytaj o zniżki

Niektóre ceny są sztywne i szkoda czasu na negocjacje z kimś, kto nie chce ustąpić. Jednakże, jeśli uważasz, że istnieje możliwość negocjacji i czujesz, że cena mogłaby być niższa, rozważ poniższe opcje.

Chociaż jest duże prawdopodobieństwo i nie zawsze możesz negocjować ceny to istnieje wiele sytuacji, w których negocjacje przyniosą pozytywny skutek, nawet w sklepie detalicznym. Na przykład, jeśli przedmiot jest uszkodzony kosmetycznie, sklep może być skłonny zaoferować niewielką zniżkę, ponieważ taki uszkodzony przedmiot jest trudniejszy do sprzedania.

Gdy kupujesz używany przedmiot od osoby prywatnej, to zawsze warto negocjować. Nie jest to żadna ujma. Negocjacje są standardową praktyką przy tego typu zakupach, a cena sprzedaży jest zazwyczaj wyższa niż kwota, którą zaakceptuje osoba sprzedająca.

Wymiana barterowa?

Wymiana barterowa może być skomplikowana, ponieważ wiele osób nie jest do niej przyzwyczajonych i może być trudno znaleźć kogoś, kto chce usługi lub towary, które masz do zaoferowania w zamian za to, co sprzedaje. Warto jednak próbować.

Jeśli masz do zaoferowania wartościowe produkty lub usługi i kupujesz cokolwiek – warto z tego skorzystać i zapytać. Nawet jeśli druga strona nie jest skłonna do wymiany za cały przedmiot, może zgodzić się przynajmniej na obniżenie ceny w zamian za jakąś część twojej wiedzy?

Wskazówka 3: Czas na zakup

Jeśli czekasz z zakupem do momentu, aż będziesz go potrzebować, prawdopodobnie zapłacisz cenę, która obowiązuje, ale przy odrobinie zaawansowanego planowania możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Na przykład, zadaj sobie poniższe pytania.

Czy i kiedy ten przedmiot trafi na wyprzedaż?

Jeśli chcesz kupić nowe urządzenie elektroniczne, takie jak telewizor czy telefon, być może będziesz musiał poczekać na niższą cenę. Zwykle, gdy pojawia się nowszy model, regularna cena zwykle spada wraz ze wzrostem podaży i spadkiem popytu. Jest to całkiem normalne, dlatego starszy model warto kupić tuż po premierze nowego.

W miarę jak nowe produkty stają się coraz bardziej popularne, nawet jeśli oficjalnie nie trafiają do sprzedaży, możesz być w stanie uzyskać dobrą ofertę na portalach takich jak Allegro czy Amazon lub eBay. Okazyjne wyprzedaże w Czarny Piątek lub inne zakupowe święta to zwykle dobry czas na zdobycie drogich, lub popularnych przedmiotów.

Niektóre przedmioty codziennego użytku, takie jak artykuły spożywcze, przybory toaletowe i kosmetyki, zawsze prędzej czy później trafią na wyprzedaż, dając ci możliwość zaopatrzenia się, gdy twoje ulubione marki są przecenione. Artykuły spożywcze z krótką datą ważności to świetny sposób na oszczędność pieniędzy, zwłaszcza gdy planujemy przyrządzić szybki obiad.

Warto zdecydowanie wcześniej planować zakupy na różne okazje takie jak np. prezenty na święta. Dobrze jest wcześniej sprawdzić i dowiedzieć się co kupić na walentynki i zaplanować nas zakup z wyprzedzeniem, niż czekać na ostatni moment i sporo przepłacić.

Dla każdego, kto nie śledzi uważnie najnowszych trendów w modzie, ubrania najlepiej kupować podczas wyprzedaży na koniec sezonu, nawet jeśli oznacza to, że nie będziesz z nich korzystać dopiero w następnym roku.

Czy jest jakiś kupon?

Połącz wyprzedaże z kuponami i zaoszczędzisz jeszcze więcej. Bardzo często z kuponami możemy otrzymać darmową zniżkę, lub dodatkowy darmowy produkt. Robiąc zakupy online, przed dokonaniem zakupu należy wyszukać nazwę sklepu i „kod”. Wiele witryn reklamuje kody kuponów, aby pomóc konsumentom zaoszczędzić.

Niekiedy wprowadzanie kodów kuponów nie przynosi żadnych rezultatów, ale czasami można mieć szczęście i naprawdę zaoszczędzić. Kupony takie jak np. darmowa dostawa, zerowe koszty wysyłki lub 20% zniżki na cały zakup. Zawsze warto poświęcić kilka minut na poszukiwania.

Czy mogę znaleźć taniej gdzie indziej?

Złym pomysłem jest kupowanie przedmiotu w pierwszym miejscu, w którym go widzisz, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że jest on tańszy gdzie indziej. W przypadku drogich zakupów można wiele zyskać, porównując ceny, a przede wszystkim podczas zakupów online, w których porównanie cen jest proste, oszczędności, które osiągniesz, są warte dodatkowego czasu i wysiłku.

Nie przejmuj się, jednak jeśli nie zaoszczędzisz zbyt wiele lub prawdopodobnie zmarnujesz dużo czasu, paliwa i pieniędzy na zakupy. Jeśli brakuje ci czasu, możesz całkowicie uniknąć zakupów, robiąc wszystkie zakupy w sklepach online, które regularnie oferują okazyjne ceny, a będziesz mieć pewność, że już dostajesz dobrą ofertę.

Wskazówka 4: Znajdź zamiennik

Jeśli przedmiot, który chcesz kupić, nie mieści się w twoim budżecie, zastanów się nad podobnymi ale tańszymi alternatywami. Po co przepłacać skoro można mieć to samo znacznie taniej?

Podobne, ale tańsze

Na przykład, jeśli martwisz się, że będziesz się nudzić podczas długiego lotu i chcesz kupić zapasową baterię do laptopa, aby móc trochę popracować to w tym przypadku głównym zmartwieniem nie jest wykonanie większej ilości pracy, ale raczej znalezienie sposobu na zajęcie czasu.

Zamiast kupować dodatkową baterię, możesz używać laptopa w najbardziej energooszczędnym ustawieniu, aż bateria się wyczerpie, a następnie spędzić resztę lotu czytając książkę wypożyczoną z biblioteki.

Zrób listę życzeń

Listy życzeń to świetny sposób, bo to właśnie one mogą znacznie pomóc w zapobieganiu zakupom pod wpływem impulsu. Prowadząc niekończącą się listę życzeń, osoba jest mniej skłonna do kupowania przedmiotów, które nie były rozważane przez co najmniej miesiąc, co daje wystarczająco dużo czasu na podjęcie decyzji, czy dany przedmiot jest koniecznością, czy tylko zachcianką.

Jeśli sama perspektywa zaoszczędzenia pieniędzy nie jest wystarczającą zachętą, rozważ koszt alternatywny zakupu danej rzeczy. Być może nowy garnitur lub torebka nie są tego warte, skoro pieniądze można przeznaczyć np. na wakacyjny wyjazd.

Wskazówka 5: Rozszerz swój świat zakupów

Jeśli zwykle kierujesz się prosto do swojej ulubionej strony internetowej, sklepu specjalistycznego lub centrum handlowego, gdy chcesz coś kupić, rozważ zakupy w innym miejscu, ponieważ inne opcje zakupów mogą pomóc Ci zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Alternatywne miejsca

Wyprzedaże sezonowe zwykle oferują wszystkie rodzaje towarów po znacznie niższych cenach, niż normalnie ma to miejsce. Najbardziej prawdopodobne jest, że skorzystasz z tego rodzaju zakupów w przypadku przedmiotów, które niekoniecznie są potrzebne od razu. Może to również dotyczyć bardziej praktycznych produktów. Nie oczekuj, że znajdziesz wszystko na tych wyprzedażach, ale sprawdzaj je od czasu do czasu, aby zwiększyć wartość swojego budżetu na zakupy.

Zakupy hurtowe

Rozważ duże dyskonty jako źródło tych samych produktów, które zwykle kupujesz w droższych, wyspecjalizowanych sklepach. Być może nigdy nie myślałeś o drogerii jako o sklepie specjalistycznym, ale kiedy zaczniesz porównywać ich regularne ceny z cenami w sklepach dyskontowych, możesz zmienić zdanie. Nawet w przypadku niedrogich produktów, takich jak szampon i pasta do zębów, ceny w drogeriach mogą być znacznie wyższe.

Dodatkową zaletą jest to, że można zastąpić kilka wizyt w mniejszych sklepach jedną wizytą w dużym sklepie, oszczędzając czas. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze opłaca się kupować hurtowo.

Jak zaoszczędzić pieniądze na comiesięcznych zakupach?

Niektóre sposoby oszczędzania na comiesięcznych zakupach obejmują kupowanie produktów na wyprzedażach, zakupy w sklepach outletowych, korzystanie ze sklepów online, które pomaga wyszukiwać promocje, kupony i oferty rabatowe. Warto korzystać z możliwości kupowania artykułów niepsujących się czy, robienia zakupów raz w miesiącu.

Jak mogę zaoszczędzić pieniądze na zakupach spożywczych?

Niektóre sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy na zakupach spożywczych obejmują korzystanie z karty lojalnościowych sklepu, kupowanie produktów alternatywnych zamiast markowych, porównywanie zakupów, trzymanie się listy zakupów.

Przy zakupach spożywczych najważniejszym elementem jest jednak niemarnowanie jedzenia i planowanie posiłków  czy dań które przygotujemy. Warto śledzić gazetki z marketów ze sklepów takich jak Lidl, Kaufland, Biedronka, Aldi itp. i podczas przecen w większych ilościach kupować rzeczy które się nie zepsują i mają dłuższy termin ważności jak makarony, chrupkie pieczywo, kasza, ryż itp.

Podsumowanie

Pomysły przedstawione w tym artykule mogą niektórym wydawać się nadmiernym oszczędzaniem, ale jeśli obniżysz koszty na kilka różnych sposobów, możesz osiągnąć znaczne oszczędności bez większych wyrzeczeń.

Nawet myślenie o tym, jak zaoszczędzić pieniądze na stosunkowo niewielkich zakupach, takich jak puszki napojów gazowanych lub gumy do żucia, mogą przynieść znaczne oszczędności, jeśli kupujesz te produkty nałogowo. Nie potrzeba wiele czasu ani energii, aby wyrobić w sobie nawyk dokładniejszego rozważania swoich zakupów. Być może nie zawsze dokonasz wyboru, który pozwoli ci zaoszczędzić najwięcej pieniędzy i zamiast tego wybierzesz wygodę, ale przynajmniej podejmiesz świadomą i dobrze poinformowaną decyzję.

Fot. pexels.com

Artykuł sponsorowany

 

Exit mobile version