25.01.2024 Informator kulturalny

pm wernisaz 250124 011 2024 01 25 204755 2024 01 26 072851

Ania Dąbrowska wystąpi w Lublinie

Pochodząca z Chełma piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka muzyczna, ma na swoim koncie 6 albumów studyjnych. Każdy z nich pokrył się platyną, potwierdzając jej wyczucie uniwersalnie przebojowych melodii.

Ania Dąbrowska została nagrodzona licznymi Fryderykami, a melodie i teksty jej autorstwa mają w swoim katalogu m.in. Maryla Rodowicz, Beata Kozidrak czy Andrzej Piaseczny.

Koncert rozpocznie się o 19.00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Wernisaż prac Arkadiusza Foltyńskiego

„Kontestacja pozawerbalna” to tytuł wystawy prac Arkadiusza Foltyńskiego, którą będzie można zobaczyć w Lublinie. Ekspozycja to debiut artysty.

Foltyński zaczynał pod koniec lat 80. XX wieku jako twórca należący do tak zwanej „drugiej fali” graffiti, niezwiązanej z antyustrojowymi hasłami okresu stanu wojennego w PRL-u. Swoją twórczość ocenia jako analogowe, ręczne memy. Pomysły czerpie z muzyki, polityki i literatury.

Wernisaż wystawy w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Bernardyńskiej w Lublinie zaplanowano o 17.00.

„Dracula” w Centrum Kultury      

Klub Benshi zaprasza na „Draculę” w reżyserii Francisa Forda Coppoli. To postmodernistyczne przedstawienie mitu o wampirze z muzyką Wojciecha Kilara i gwiazdami w rolach głównych: Garym Oldmanem, Winoną Ryder i Anthonym Hopkinsem.

Benshi to filmowe spotkania kinomanów z dyskusyjnym zacięciem. Aktualny cykl poświęcony jest postaci Toma Waitsa.

Jego kompozycje, wsparte chropowatym głosem, często ozdabiały przeróżne produkcje. W filmie, który zobaczymy dziś wieczorem, jest pomocnikiem tytułowego Draculi z filmu Francisa Forda Coppoli.

Początek seansu w kinie Centrum Kultury w Lublinie o godzinie 18.00.

Wieczór kolęd wschodniosłowiańskich Lublinie

W Filharmonii Lubelskiej zabrzmią prawosławne kolędy. Usłyszymy dwa chóry Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie – to m.in. chór dziecięcy.

Podczas wieczoru kolęd wystąpi także zespół muzyki cerkiewnej i Żeński Chór przy Monasterze Opieki Matki Bożej w Turkowicach oraz Chóry: Duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej i Parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim.

Koncert kolęd prawosławnych w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się o 18.00. Wstęp jest wolny.

Poetyckie spotkanie w Biotece

Spotkanie poetyckie „Nasze nastroje” zaplanowano dziś w Biotece. W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki swoją twórczość zaprezentują: Urszula Gierszon, Anna Łyczewska, Jacek Gallant, Rafał Kasprzyk i Konstanty Lachnicki.

Urszula Gierszon to poetka, prozaik i krytyk literacki. Autorka 10 książek poetyckich i prozatorskich, w tym dwóch obszernych monografii, m.in.książki poświęconej Leonowi Ulrichowi. Anna Łyczewska to poetka, prozaik, nauczycielka, społeczniczka i animatorka kultury, autorka ośmiu książek poetyckich, m.in. „Lublin zza mgły”.

Podczas dzisiejszego wieczoru swoją twórczość zaprezentuje także prawnik, dziennikarz i literat Jacek Gallant. Były wieloletni radny oraz wiceprezydent Lublina. Po niemal sześcioletnim pobycie na Bałkanach w Kosowie napisał książkę „Pisane w kotle 2013-2018”, a ostatnio – zbiór opowiadań, wierszy i limeryków pt. „Gal(l)anteria”.

Kolejny gość, z którym spotkają się uczestnicy spotkania w Biotece, to Rafał Kasprzyk – poeta, społecznik, górnik, współorganizator spotkań literackich „u Łuczeńczyka” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ludwinie. Swoją twórczość zaprezentuje również Konstanty Lachnicki – poeta, prozaik, bibliotekarz, autor opowiadań i felietonów.

Początek spotkania w Biotece o 17.00.

Fot. Piotr Michalski

 

Exit mobile version