22.01.2024 Informator kulturalny

421904563 718069887131927 2905587839454730407 n 2024 01 24 092931

Kino w Teatrze Starym

„Plan 75″ zobaczymy dziś w kinie w Teatrze Starym. To opowieść japońskiej debiutantki, nagrodzona Złotą Kamerą w jednej z kategorii na festiwalu w Cannes.

Film porusza problem starości, ale w gruncie rzeczy mówi o autodestrukcji. W wysoko rozwiniętym społeczeństwie rząd wpada na pomysł jak zahamować proces starzenia się populacji. Służyć temu ma Plan 75 – program oferujący starszym ludziom eutanazję w zamian za konkretne korzyści. Film pokazuje jak logika kapitalizmu odziera z człowieczeństwa tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na lepszy los.

Krytyka zwracała uwagę, że dzieło japońskiej reżyserki opowiada o kulturze, która zaczyna zabijać samą siebie.

Kino w Teatrze Starym w Lublinie rozpoczyna się o 18.00.

Muzyka z „Władcy Pierścieni” zabrzmi w CSK

Od wesołych melodii hobbitów przez groźne dźwięki Mordoru. Nagrodzona Oscarem muzyka Howarda Shore’a, powstała na potrzeby najsłynniejszej filmowej trylogii „Władca Pierścieni”, zabrzmi w Centrum Spotkania Kultur. Dwugodzinny koncert z udziałem orkiestry symfonicznej, chóru i solistów na scenie CSK dziś i jutro przywoła klimat Śródziemia.

Orkiestra Lords of the Sound jest od dawna fanem epickich tematów i nieustannie zachwyca europejską publiczność niezapomnianymi koncertami, na których znajdują się utwory znanych kompozytorów filmowych, takich jak Hans Zimmer czy James Howard.

Lubelskie koncerty to część większej trasy po Polsce Lords of the Sound. Orkiestra koncertuje m.in. w Gdyni, Warszawie i Krakowie. Tylko w Lublinie przewidziano aż dwa koncerty – dziś i jutro. Początek o godzinie 19.00.

Wystawa w Muzeum Wsi Lubelskiej

„Naturą utkane” – pod takim tytułem w Muzeum Wsi Lubelskiej można oglądać wystawę nawiązującą do wykorzystania włókien roślinnych i zwierzęcych w sztuce ludowej.

Pokazane na wystawie wytwory materialne kultury i sztuki ludowej takie jak tkaniny, stroje i makatki towarzyszyły ludziom przede wszystkim od święta, ale i na co dzień. Były praktyczne, ale także upiększały rzeczywistość.

Wystawa prezentuje wybrane muzealia ze zbiorów lubelskiego skansenu – w sumie ponad 80 zabytkowych przedmiotów.

– Najstarsze obiekty zostały wykonane pod koniec XIX wieku, mówi Sylwia Dmowska, kuratorka wystawy [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Wystawę można oglądać do 11 lutego w  Ratuszu z Głuska w sektorze Miasteczko w Muzeum Wsi Lubelskiej.

„Ludzie Bangladeszu” w Muzeum UMCS

„Ludzie Bangladeszu” to tytuł ekspozycji prezentowanej w sali wystawienniczej Muzeum UMCS. Autorem ekspozycji jest Talha Bin Shams. Artysta pochodzi z Bangladeszu gdzie studiował malarstwo i projektowanie, a także nauki społeczne. Talha Bin Shams studiował także komunikację międzykulturową na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Prace artysty są inspirowane muzyką, tańcem, życiem codziennym, bogatą przeszłością i tradycją Bangladeszu. Swoje dzieła Talha Bin Shams dotychczas prezentował na wystawach w stolicy Bangladeszu, a także w Polsce: w Lublinie, Chełmie, Radomiu i Kazimierzu Dolnym.

Na wystawę zapraszają Muzeum UMCS, Fundacja Mała Misja i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie. Ekspozycja „Ludzie Bangladeszu” będzie dostępna dla odwiedzających do końca lutego.

Fot. Teatr Stary w Lublinie Profil Oficjalny FB

Exit mobile version