17.01.2024 Informator kulturalny

grafika 2klowfqwibgpc785hlxs 2024 01 17 104727

Zapisy do międzynarodowego klubu filmowego dla najmłodszych

W Warsztatach Kultury w Lublinie, rozpoczynają zapisy do międzynarodowego klubu filmowego skierowanego do najmłodszych – dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Jak mówią organizatorzy projektu, Magiczna Latarnia to wydarzenie idealne dla małych kinomaniaków, którzy są ciekawi świata i z chęcią zagłębią się w tajniki filmu.

Oprócz ambitnego kina dzieci będą miały okazję obejrzeć edukacyjne scenki teatralne, które nawiązują do konkretnego filmu oraz dostaną specjalne gazetki, by lepiej zrozumieć jego fabułę. Przed każdym pokazem odbędzie się także dyskusja wprowadzająca dzieci w zagadnienia związane z daną produkcją – mówi reprezentująca warsztaty – Emilia Kietlińska-Drozd. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]

Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie www.warsztatykultury.pl do 29 stycznia lub do wyczerpania miejsc.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Wystawa „Plenery 2023”

W Galerii „Przy Bramie” wystawa zbiorowa członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. 

„Plenery 2023”  – to ekspozycja prac, które powstały podczas ubiegłorocznych letnich plenerów malarskich. Tematyka i technika prac różnorodna.  
    
Ekspozycja będzie prezentowana do 24 stycznia.  

Wystawa „Nie z tej bajki”

Z kolei W Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury, prezentowana jest  wystawa malarstwa Arkadiusza Kulpy „Nie z tej bajki”.

Arkadiusz Tomasz Kulpa urodził się 27 lutego 1976 roku w Radzyniu Podlaskim. W latach 1999-2004 studiował na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie, gdzie uzyskał tytuł magistra prawa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „Plama”. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się malarstwem sztalugowym i rysunkiem. Pisze też ikony. Jeden z założycieli i pierwszy prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia dla Kultury „Stuk – Puk”. Od 2011 roku pracuje w Radzyńskim Ośrodku Kultury gdzie od 2015 roku prowadzi Galerię „Oranżeria”. Przez 8 lat prowadzenia Galerii zorganizował ponad 100 wystaw artystów z kraju i z zagranicy. Często organizuje wystawy debiutanckie młodych twórców z Lubelszczyzny, co pozwala im nabrać pewności siebie i rozwinąć artystyczne skrzydła. W Galerii „Oranżeria” często są organizowane wystawy mieszane np. malarstwo – rzeźba, malarstwo – fotografia oraz wystawy nietypowe np. wystawa aerografu, kiedy to w Galerii były prezentowane ciężkie motocykle.

Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i poplenerowych. Miał też 10 wystaw indywidualnych prezentowanych w wielu miastach w Polsce i za granicą. Od kilku lat bierze udział w plenerach artystycznych na terenie całego kraju.

Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, USA, Japonii, Francji, Filipinach, Kanadzie, Meksyku, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Finlandii.

A tak artysta mówi o sobie: „Świat mojego malarstwa to świat postrzegany pozazmysłowo. To świat pełen przemyśleń, westchnień, szczerych rozmów i głębokich odczuć. Wszystko to dzieje się w bajkowej scenerii, pełnej kolorów, nierealnych krajobrazów i magicznych miasteczek. Nieraz jest to walka ze swoimi słabościami, ograniczeniami czy upływającym czasem, czego symbolem jest błędny rycerz Don Kichote – temat, do którego z radością powracam. Bardzo często tematem moich obrazów jest kobieta – symbol łagodności, delikatności i piękna. Jest ona obiektem uwielbienia, przedstawianym często na moich obrazach w sposób dostojny i zmysłowy. Gdy maluję tworzę swoją własną rzeczywistość, w której nie ma przemocy, zła i złości. Jest spokój i radość. W moim świecie może się wydarzyć dosłownie wszystko.”

Ekspozycja będzie prezentowana do 26 stycznia.

Spotkanie „Wokół poezji Kazimierza Ratonia”

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza na spotkanie pt. „Wokół poezji Kazimierza Ratonia”.

Podczas spotkania zaprezentowana zostanie poezja, dzienniki i wątki z życiorysu Kazimierza Ratonia w kontekście przygotowania scenariusza sztuki teatralnej pt. „Ból swój opowiadam”. Projekt zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorem scenariusza jest Jerzy Kurczuk, aktor dramatu, przez lata związany z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie.  Kazimierz Ratoń (1942-1983) należał do grupy tzw. „poetów przeklętych”, które reprezentowali też Edward Stachura, Rafał Wojaczek czy Andrzej Bursa. Utożsamiali oni twórczość z życiem. Ratoń to outsider i samotnik. Cała jego twórczość jest poetyckim zapisem choroby, poczucia cielesnego rozpadu. Jego wiersze zyskują jednak uniwersalny i symboliczny wymiar, opowiadając o tragizmie każdego człowieka, który staje w obliczu śmierci i własnej destrukcji.

Początek w Filii nr 2 MBP, przy ul. Peowiaków 12, o godz. 17.

Fot. lublin.eu

Exit mobile version