08.01.2024 Informator kulturalny

370987932 6720369344709378 9067184780103100028 n 2024 01 08 120440

Spektakl w reż. Krystyny Jandy w lubelskim CSK

Jedna z najpopularniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych po raz kolejny wciela się w rolę reżyserki teatralnej. Efekty mogą Państwo zobaczyć dzisiaj w sali operowej CSK w Lublinie. Krystyna Janda wzięła na warsztat sztukę francuskiego dramatopisarza Marca Camolettiego. To mistrz gatunku jakim jest komedia.

Sztuka zatytułowana „Pomoc domowa” to historia małżeństwa: Norberta (Krzysztof Dracz) i Olgi (Katarzyna Gniewkowska), którzy w wyniku kryzysu małżeńskiego zaplątali się – każdy z osobna – w romanse (w rolach kochanków występują Małgorzata Kocik/Barbara Wypych i Mirosław Kropielnicki). Pośród całego zamieszania jedna osoba kieruje całą intrygą. To Nadia czuwa nad wszystkim, klei to, co się rozpada. To w jej rękach są losy całego domu. „Pomoc domowa” to spektakl teatralny wystawiany kilkadziesiąt tysięcy razy na całym świecie. Tekst przełożył Bartosz Wierzbięta.

Na scenie Krzysztof Dracz, Katarzyna Gniewkowska, Małgorzata Kocik/Barbara Wypych, Mirosław Kropielnicki, Krystyna Janda.

Dziś aktorzy wyjdą na scenę dwukrotnie. Pierwszy spektakl rozpoczyna się o 17.00, drugi o 20.15 w CSK przy placu Teatralnym w Lublinie. 

Wystawa w Muzeum Narodowym w Lublinie

Plakat wciąż ma moc – znaczeń, symboli, pobudza wyobraźnię, mimo zmieniającej się rzeczywistości wciąż jest wizualnym telegramem.

W Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać wystawę ,,Oblicza plakatu”. Plakaty z lat 60. XX w. zostały przekazane przez Irenę Hochman i Tadeusza Mysłowskiego, uznanych kolekcjonerów. W zbiorze znalazły się obiekty z tak zwanej polskiej szkoły plakatu. Są to dzieła m.in. Romana Cieślewicza, Waldemara Świerzego czy Jana Lenicy. Druga część zbiorów powstała po wyjeździe Tadeusza Mysłowskiego do Nowego Jorku w 1970 roku.

Wystawę można oglądać do końca tego roku.

Prace Arkadiusza Kulpy w Galerii Prowizorium w Łukowie

„Nie z tej bajki” to tytuł wystawy autorstwa Arkadiusza Kulpy, który od ponad dwudziestu lat zajmuje się malarstwem sztalugowym i rysunkiem. Pisze też ikony. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i poplenerowych.

Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, USA, Japonii, Francji, Filipinach, Kanadzie, Meksyku, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Finlandii.

Artysta o swoich pracach mówi: „To świat pełen przemyśleń, westchnień, szczerych rozmów i głębokich odczuć. Wszystko to dzieje się w bajkowej scenerii, pełnej kolorów, nierealnych krajobrazów i magicznych miasteczek. Dominuje kolor. Portrety przedstawiają kobiety”.

Prace można oglądać w ŁOK do 26 stycznia 2024 roku.

Fot. Och Teatr FB

Exit mobile version