Posłanka Joanna Lichocka: Rada Mediów Narodowych powołała Michała Adamczyka na prezesa TVP

siedziba telewizji polskiej w warszawie 2017 2023 12 26 183616

Posłanka PiS Joanna Lichocka poinformowała, że podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Mediów Narodowych powołała Michała Adamczyka na prezesa TVP. – Jego głównym zadaniem jest przywrócenie ładu korporacyjnego i zatrzymanie działań na szkodę spółki. Mamy nadzieję, że minister kultury zaprzestanie łamania prawa – napisała Joanna Lichocka na portalu X. To kolejna odsłona konfliktu o władzę w Telewizji Polskiej.

CZYTAJ: Minister Sienkiewicz: powołanie Macieja Łopińskiego na prezesa TVP jest prawnie bezskuteczne

W poniedziałek (25.12) poinformowano, że przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zwołał posiedzenia Rady na dzisiaj i na wszystkie kolejne dni do 31 grudnia. W porządku posiedzeń znalazło się omówienie sytuacji w spółkach mediów publicznych i sprawy różne. Środowe posiedzenie i kolejne mają się zaczynać o 11.00. Posiedzenia będą prowadzone zdalnie.

W Radzie Mediów Narodowych większość ma trójka polityków Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztof Czabański (przewodniczący), Joanna Lichocka i Piotr Babinetz. Opozycję z poprzedniej kadencji Sejmu reprezentują Marek Rutka i Robert Kwiatkowski.

Konflikt o TVP trwa

W poniedziałek (25.12) Maciej Łopiński w opublikowanym w mediach społecznościowych liście poinformował, że został delegowany na stanowisko prezesa zarządu TVP. Maciej Łopiński przewodniczył odwołanej przez szefa resortu kultury Radzie Nadzorczej Telewizji Polskiej. W opublikowanym liście utrzymuje, ż e został przez nią delegowany na stanowisko prezesa Zarządu TVP. – Decyzja ta zapadła w związku z rezygnacją dotychczasowego prezesa Mateusza Matyszkowicza z zajmowanej funkcji – napisał.

CZYTAJ: Prezydent: podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej

Tej informacji zaprzeczył mianowany przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza na przewodniczącego Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej Piotr Zemła. W odpowiedzi na list Macieja Łopińskiego Piotr Zemła stwierdził, że jedynym aktualnym prezesem TVP jest Tomasz Sygut. – Uprzejmie informuję, że Rada Nadzorcza TVP S.A. nie powierzała funkcji p.o. prezesa zarządu Panu Ministrowi Maciejowi Łopińskiemu – napisał w mediach społecznościowych Piotr Zemła.

Oświadczenie ministra

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w wydanym oświadczeniu napisał, że uchwała odwołanej Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej o delegowaniu Macieja Łopińskiego na stanowisko prezesa zarządu tej firmy jest bezskuteczna. Jak wyjaśnił, uchwała została podjęta przez organ nieistniejący.

– Jako reprezentujący Skarb Państwa, który posiada 100 procent akcji w kapitale zakładowym spółki Telewizja Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, oświadczam, że w związku z odwołaniem w dniu 19 grudnia 2023 roku przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki poprzedniej Rady Nadzorczej Spółki oraz powołaniem w tym dniu przez zgromadzenie nowej Rady Nadzorczej Spółki, wszelkie czynności odwołanej przez walne zgromadzenie Rady Nadzorczej są nieważne z mocy prawa – napisano w oświadczeniu ministra.

CZYTAJ: Minister kultury odwołał prezesów TVP, Polskiego Radia S.A. oraz PAP i powołał nowe zarządy

W komunikacie podkreślono, że tryb obsadzenia odwołanej w dniu 19 grudnia 2023 roku Rady Nadzorczej Spółki przez Radę Mediów Narodowych był wadliwy z konstytucyjnego punktu widzenia, co wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2016 roku. – Ponieważ organ, któremu zgodnie z Konstytucją powinno przysługiwać uprawnienie do powoływania i odwoływania władz spółek realizujących misję mediów publicznych, czyli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, został pozbawiony tej kompetencji przez nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji dokonaną przez poprzednią większość parlamentarną 30 grudnia 2015 roku, a Radzie Mediów Narodowych ta kompetencja została przyznana niezgodnie z konstytucją, co wynika z wyżej wymienionego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w tej chwili jedynym uprawnionym organem do odwoływania i powoływania Rady Nadzorczej Spółki zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych jest walne zgromadzenie akcjonariuszy, w którym Skarb Państwa reprezentuje minister kultury i dziedzictwa narodowego  – napisano w oświadczeniu.

Jak poinformował Bartłomiej Sienkiewicz w przywoływanym wpisie, legalna Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej, powołana 19 grudnia 2023 roku, działa w składzie: Piotr Zemła – przewodniczący, Maciej Taborowski – wiceprzewodniczący, Anisa Gnacikowska – sekretarz. Prezesem zarządu spółki powołanym przez Radę Nadzorczą 19 grudnia 2023 roku jest Tomasz Sygut.

Jednocześnie minister kultury zapewnił, że wkrótce zapoczątkuje proces legislacyjny, który będzie miał na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o „ustawowe przywrócenie konstytucyjnej roli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w zakresie powoływania i odwoływania organów spółek medialnych oraz stania na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji” – jak napisano w oświadczeniu.

CZYTAJ: Dr Wojciech Maguś: realizacja celu politycznego dominuje nad regulacjami prawnymi

Członek Rady Mediów Narodowych: legalnym prezesem TVP jest Tomasz Sygut

Marek Rutka, który jest członkiem Rady Mediów Narodowych (wskazany do niej przez Lewicę) poinformował, że głosował przeciwko kandydaturze Adamczyka. Dodał, że niedzielne posiedzenie Rady było „dość kuriozalne”. – Oczywiście nie wiedzieliśmy po co się tak naprawdę spotykamy (…). Zostało wprowadzone – jak to zwykle (…) – czyli w ostatniej chwili (…), punkt do porządku obrad pt. wybory „neoprezesa” – dodał.

Pytany był także o dotychczasowego szefa rady nadzorczej TVP Macieja Łopińskiego. Rutka poinformował, że Rada Mediów Narodowych na niedzielnym posiedzeniu Łopińskiego nie odwołała z funkcji pełniącego obowiązki prezesa TVP.

– Mam wrażenie, że Rada Mediów Narodowych i pan przewodniczący, chyba się trochę w tym wszystkim już pogubił (…). Może w tej chwili mamy taką sytuację, że (jest – PAP) pełniący obowiązki pan Łopiński i jeszcze jest „neoprezes” bądź „prezes dubler” pan Michał Adamczyk. Sytuacja jest nieco kuriozalna, groteskowa, a w dużej mierze żenująca – dodał.

Członek Rady pytany, kto – jego zdaniem – jest legalnym prezesem TVP, podkreślił, że jest nim Tomasz Sygut.

Rutka wskazał, że podczas posiedzenia Rady apelował o to, by ta „deeskalowała te napięcia”, które są na Placu Powstańców (siedziba TVP Info) ale i również na ul. Woronicza w Warszawie (siedziba TVP). – Dzisiaj trzeba zachowywać się odpowiedzialnie, a nie dolewać benzynę do ognia. Wybór tego „prezesa dublera” czy „neoprezesa” pana Michała (Adamczyka – PAP) jest takim działaniem bardzo nieodpowiedzialnym – podkreślił członek RMN.

 

RL / IAR / PAP / opr. ToMa

Fot. Adrian Grycuk / wikipedia.org

Exit mobile version