Nowa posłanka z Lubelskiego złożyła ślubowanie

baluch 2023 12 19 151009

Ślubowanie poselskie złożyła Anna Baluch z Prawa i Sprawiedliwości. W ławach sejmowych zastąpi ona Artura Sobonia, którego prezydent Andrzej Duda powołał na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Anna Baluch pochodzi z Kraśnika. Była dotąd radną Sejmiku Województwa Lubelskiego i zastępcą dyrektora lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W wyborach do Sejmu w okręgu 6 – lubelskim – dostała ponad 7,5 tysiąca głosów.

CZYTAJ: Kto obejmie mandat poselski po Arturze Soboniu?

Czym zajmie się Sejm?

Sejm we wtorek (19.12) wznowił obrady. Posłowie mają się zająć projektami uchwał ws. mediów publicznych oraz dotyczącej komisji śledczej do spraw tzw. afery wizowej. Na czwartek zaplanowano pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na rok 2024.

Na początku obrad posłowie uczcili minutą ciszy zmarłych byłych posłów: Lecha Zielonkę oraz Janusza Malinowskiego.

Posłowie mają przeprowadzić pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie przywrócenia ładu oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Punkt został dodany do harmonogramu obrad po Prezydium Sejmu. Projekt wniosła grupa posłów KO, Polski 2050-TD, Lewicy, PSL-TD. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł KO Bogdan Zdrojewski.

Poselski projekt uchwały w sprawie przywrócenia ładu oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej oraz poselski projekt uchwały w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym to były punkty sporne obrad. Sejm zdecydował w głosowaniu o ich wprowadzeniu do porządku w głosowaniu na początku posiedzenia.

W projekcie uchwały dot. mediów napisano, że Sejm wzywa Skarb Państwa reprezentowany przez organ właścicielski spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP do podjęcia działań naprawczych – napisano w poselskim projekcie uchwały. Sejm zobowiązuje się też do niezwłocznego przystąpienia do prac legislacyjnych zapewniających trwałe przywrócenie stanu zgodnego z konstytucją – dodano. W uzasadnieniu do projektu napisano, że w okresie poprzednich dwóch kadencji Sejmu „publiczna radiofonia i telewizja oraz Polska Agencja Prasowa całkowicie utraciły swoją misję i rolę określoną przez prawo oraz społeczną potrzebę dostępu do rzetelnej, bezstronnej informacji i taki stan ma miejsce do dzisiaj”.

Posłowie mają zajmą się także sprawozdaniem Komisji ustawodawczej o projekcie uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium RP w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Sejm przeprowadzi też drugie czytanie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Projekt wprowadza przepis, według którego orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony, którego ważność upłynęłaby do 30 czerwca 2024 r., zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. @KancelariaSejmu

Exit mobile version