Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na wirtualny spacer po wyjątkowym grodzisku

zmijowiska 2023 12 18 193708

Wirtualny spacer po Grodzisku Żmijowiska przygotowało Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Ma to z jednej strony zachęcić do odwiedzenia tego miejsca, z drugiej – umożliwić zobaczenie rekonstrukcji grodu np. osobom z niepełnosprawnościami.

– Przede wszystkim chcieliśmy pokazać unikalny krajobraz, który tam występuje – mówi kierownik oddziału Muzeum Nadwiślańskiego Grodzisko Żmijowiska Paweł Lis. –  Krajobraz, a w niego wkomponowane trzy główne elementy tego stanowiska archeologicznego, a więc pozostałości gródka obronnego i dwóch towarzyszących osad, żeby każdy zwiedzający miał pewną świadomość, w jakiej przestrzeni się znajduje. Później są zaznaczone chaty, konstrukcje systemu umocnień wału, grodu, most. Można sobie podejść, wejść do nich i obejrzeć to wszystko w 3D, w 360°, a obok tego rozwinąć informację pisaną, jak również obejrzeć zdjęcia.

CZYTAJ: „Grodzisko Żmijowska” na wyciągnięcie ręki. Każdy może po nim „spacerować”

– Pierwsze, co zrobiłyśmy, to stworzyłyśmy z koleżanką taki scenariusz – opowiada Milena Jóźwik, specjalista ds. edukacji z Oddziału Grodzisko Żmijowiska. – Trzeba było wybrać najciekawsze zdjęcia, momenty z historii grodziska, z badań, z naszego działania edukacyjnego, bo na przykład jeżeli chodzi o warsztaty archeologiczne, było ich mnóstwo. Przede wszystkim na początku mamy widok z lotu ptaka. Tutaj mamy mapkę. Później możemy wybierać panoramę, w której będziemy się obracać, bądź dowolny punkt, który nas interesuje. Polecam przejść od początku, od samego mostku, przez który się wchodzi. Można zwiedzić po kolei całe grodzisko. Przy okazji od razu mamy ikonki informujące, co to za miejsce, historyczne odniesienia do tego miejsca. 

– Zwróciłbym tutaj szczególną uwagę na osoby niepełnosprawne, na osoby, które nie mogą uczestniczyć w spacerze realnym. Mogą skorzystać właśnie z takiego filmu i zobaczyć wszystko, co dzieje się w Grodzisku Żmijowiska – zaznacza Remigiusz Jeżewski, kierownik Działu Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Oprócz tego generalnie idziemy w kierunku multimediów. Multimedia muszą zaistnieć w salach muzealnych.

CZYTAJ: Wirtualny wehikuł czasu. Spacer po średniowiecznym grodzisku [ZDJĘCIA]

– Mamy takie czasy, że nowe technologie docierają już praktycznie wszędzie – zauważa Marcin Wolski z Edukacji 3.0. – Muzea i tego typu obiekty też starają się wprowadzać tę nowoczesność u siebie. Mieliśmy już okazję współpracować z Muzeum Nadwiślańskim, chociażby przy fotografii 360° czy digitalizacji zbiorów. A teraz kolejny etap w rozwoju. Po pierwsze, jak gdzieś się wybieramy, często planujemy podróże w Internecie. Jeżeli jest to atrakcyjne miejsce, to można zerknąć i pewnie ileś osób zdecyduje się zajechać, nawet jeśli nie miało tego wcześniej w planach. Niestety nie zwiedzimy całego świata, a siedząc w domu, możemy pewne rzeczy zobaczyć. Często podaję przykład Mount Everestu. Mało osób ma szansę tam stanąć, ale sporo osób ma szansę zobaczyć, jak wygląda widok ze szczytu.

– To nie tylko Grodzisko Żmijowska – wskazuje Paweł Lis. – Przecież w Chodliku ma powstać muzeum wirtualne oparte na rozszerzonej rzeczywistości. Powiem szczerze, że my też coś takiego planujemy, ale nie dla Żmijowisk, a dla drugiego grodziska, które zakupiliśmy w ubiegłym roku, czyli dla Kłodnicy. Tam nie ma rekonstrukcji i rozszerzona rzeczywistość sprawdziłaby się bardzo dobrze.

To jednak plany na kilka najbliższych lat.

Wirtualny spacer po grodzisku jest możliwy już teraz poprzez stronę internetową Muzeum Nadwiślańskiego www.mnkd.pl. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ŁuG / opr. WM

Fot. zmijowiska.mnkd.pl

Exit mobile version