KRRiT sprzeciwia się postawieniu w stan likwidacji mediów publicznych

polskie radio al. niepodlegosci 2017 2023 12 28 214643

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w czwartkowym (28.12) stanowisku wyraziła „stanowczy sprzeciw” wobec decyzji „o rozwiązaniu strategicznych spółek mediów publicznych”: TVP, Polskiego Radia i PAP. Wezwała też ministra kultury „do zaprzestania naruszania prawa, niszczenia wolności obywatelskich i pozbawiania społeczeństwa dostępu do informacji”.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wysłała też informację do Europejskiej Grupy Regulatorów Audiowizualnych Usług Medialnych (ERGA) ws. „bezprawnej likwidacji spółek mediów publicznych”. – Takie działania są niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa – podkreśliła KRRiT.

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024. W uzasadnieniu  wyjaśnił, że nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 mld zł na „nielegalnie przejęte media publiczne”. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w środę (27.12), że w związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek TVP, Polskiego Radia i PAP.

„Stanowczy sprzeciw”

W czwartek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała stanowisko, w którym wyraziła „stanowczy sprzeciw wobec decyzji z 27 grudnia br. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o rozwiązaniu strategicznych spółek mediów publicznych: Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. oraz wszczęciu procedury ich likwidacji”.

Wskazano w nim, że „decyzja rządu RP podjęta została wbrew przepisom ustawy o radiofonii i telewizji”. Zaznaczono, że „takie działanie jest również rażącym naruszeniem art. 7 Konstytucji RP, który mówi, że wszystkie organy władzy publicznej w Polsce mają obowiązek działania wyłącznie na podstawie i w granicach prawa”.

CZYTAJ: TVP S.A., Polskie Radio S.A. oraz PAP S.A. postawione w stan likwidacji

Jak czytamy w stanowisku KRRiT, decyzja o likwidacji mediów publicznych „rzutuje na cały system wartości demokratycznych w państwie, pozbawiając media publiczne możliwości realizacji misji publicznej, tym samym ogranicza społeczeństwu dostęp do informacji i dóbr kultury”.

CZYTAJ: Projekt ustawy okołobudżetowej: 3 mld zł na onkologię i psychologię dziecięcą

– Minister kultury i dziedzictwa narodowego swoją decyzją naraził wewnętrzne i zewnętrzne bezpieczeństwo państwa, ponieważ systemy emisyjne spółek mediów publicznych są faktycznym elementem infrastruktury krytycznej Państwa Polskiego – napisano. KRRiT wezwała też szefa MKiDN „i wszystkie osoby wykonujące jego polecenia do zaprzestania naruszania prawa, niszczenia wolności obywatelskich i pozbawiania społeczeństwa dostępu do informacji”.

Pod stanowiskiem podpisali się: przewodniczący KRRiT Maciej Świrski, zastępca przewodniczącego dr Agnieszka Glapiak oraz członkinie KRRiT: dr hab. Hanna Karp prof. AKSiM i Marzena Paczuska.

CZYTAJ: Mariusz Błaszczak: działania w celu likwidacji Polskiego Radia nie mają legalnych podstaw

„Stan likwidacji może być cofnięty”

W środowym komunikacie ministra kultury i dziedzictwa narodowego napisano: „W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania”.

– Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podkreślono w informacji, podpisanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. Adrian Grycuk / wikipedia.org

Exit mobile version