Konsultacje dały zielone światło. Kurów może zostać miastem

2c5619ff6f89a1175ad514c875c585b8 2023 12 19 175101

Choć frekwencja była niewielka, to większość mieszkańców gminy Kurów chce przywrócenia praw miejskich. Zakończone konsultacje społeczne dają władzom gminy zielone światło, by starać się o odzyskanie praw miejskich zabranych przez cara po powstaniu styczniowym.

– W głosowaniu wzięła udział niezbyt reprezentatywna grupa mieszkańców, bo tylko około 10 procent uprawnionych do głosowania – mówi wójt gminy Kurów, Arkadiusz Małecki. – 417 mieszkańców brało udział w konsultacjach. 225 osób jest za odzyskaniem praw miejskich, 175 przeciw, pozostała część to głosy wstrzymujące. Przygotowujemy dokumenty. Decyzja należy do Rady Gminy Kurów.

CZYTAJ: Słodko i bożonarodzeniowo w lubelskim „Oxfordzie” [ZDJĘCIA]

– Kurów prawa miejskie uzyskał w XV wieku – mówi Bogdan Lipiński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kurowie. – Miasto zamieszkiwali głównie rzemieślnicy, trudnili się szewstwem, kuśnierstwem. Kurów utracił prawa miejskie, jak wiele miasteczek, po powstaniu styczniowym. Kurów w tej chwili chce te prawa uzyskać. Ja ze swojej strony myślę sobie, że jeśli to miałoby wpłynąć na szersze otwarcie się na kulturę, to myślę, że byłoby to wskazane.

– Car zabrał, za powstanie styczniowe. Ale teraz jeszcze za mało jest w Kurowie, żeby był podobny do miasta – mówią mieszkańcy. – Dla mnie to już miasto. Mieszkam tu już 50 lat. Kurów jest w tej chwili biedny. Kiedyś były zakłady, teraz nie ma nic – jest gmina, szkoła, ośrodek, wszystko pod budżetówką, i tyle. Młodzi wyjeżdżają do pracy. Mój syn już 20 lat jest w Holandii, bo tu nie znalazłby pracy. To miejscowość rolnicza. Nie wiem, czy gmina by zyskała, bo zaraz i wyższe podatki.

CZYTAJ: Kolejne firmy mogą pochwalić się Marką Lubelskie [LISTA]

– Podatki lokalne w gminie wiejsko-miejskiej w mieście do pięciu tysięcy mieszkańców nie będą wzrastały ze względu na to, że gmina miejsko-wiejska jest w tej samej pozycji w rozporządzeniu, co zwykła wieś – mówi wójt Arkadiusz Małecki. – O podatkach będzie decydowała rada gminy Kurów. Nie będą one drastycznie zmieniane ze względu na to, że Kurów uzyska prawa miasta.

– Skoro większość tak chce, to niech ma. Jak miasto, to miasto – mówią mieszkańcy. – Jeżeli dla nas byłoby lepiej, mielibyśmy większe prawa, to byłoby większe zaangażowanie – nowe zakłady.

– Myślę, że będzie to prestiżowe, będzie reklama, bo nagle, tak jak i inne miasteczka lubelskie odzyskiwały prawa miejskie, to cała Polska o tym mówiła, było to podawane w mediach. Pewnie to na krótką metę, niemniej jednak być może Kurów na tym by zyskał – mówi Bogdan Lipiński

CZYTAJ: Choinki pod kontrolą. Straż Leśna na targowiskach

– Mieszkańcy pytali, co będą z tego tytułu mieli. Jeżeli Kurów zostanie miastem gmina będzie mogła korzystać z dotacji z różnych źródeł dla małych miasteczek, czyli takie miejsca jak na przykład rozwój żłobków, modernizacja szkół czy dróg – mówi wójt Arkadiusz Małecki. – Jeżeli będzie wykonywana w mieście Kurów, to z tej infrastruktury korzystają również wszyscy mieszkańcy gminy. Zwiększy się też prestiż. W Kurowie od wielu pokoleń mówi się, że wychodzi się „na miasto”. Mamy wszystkie wymagane ustawą cechy dotyczące miasta. Pozostawiam decyzję Radzie Gminy. Stawiając wniosek przedstawiam, że akceptuję, żeby Kurów stał się miastem.

Decyzja radnych w tej sprawie ma być podjęcia podczas styczniowej sesji Rady Gminy.

ŁuG/ opr. DySzcz

Fot. pulawy.powiat.pl

Exit mobile version