Gmina Wąwolnica odzyska prawa miejskie? Będą konsultacje społeczne

1920px wawolnica 2023 12 21 175405

Gmina Wąwolnica chce odzyskać prawa miejskie. Radni zdecydowali o przeprowadzeniu konsultacji w tej sprawie. Jeśli mieszkańcy gminy powiedzą „tak”, samorządowcy będą mogli złożyć wniosek o administracyjną zmianę. Jest kilka wątpliwości, nie tylko wśród samych mieszkańców gminy, ale także wśród radnych.

– Niektórzy boją się zmian, wszystko zależy od tego, czy ktoś w nich widzi korzyści dla siebie – mówią mieszkańcy gminy. – Kiedyś Wąwolnica miała prawa miejskie, ale zostały zabrane przez cara. Wydaje mi się, że są plusy i minusy. Myślę, że jeśli kiedyś miała prawa miejskie, to teraz też powinna. Idzie postęp ogólnoświatowy i postęp, również w Polsce. Cywilizacja idzie do przodu. Prawa miejskie zwiększą nam podatki. To jednak gmina typowo wiejska. Jest mała liczba mieszkańców, wszystkie wioski porobią jako ulice, przyłączą je do miasta. Inaczej tego raczej nie będzie. Wśród młodych chyba nikt za bardzo o tym nie słyszał. Ja dopiero wczoraj o tym przeczytałem.

CZYTAJ: „To jest kwestia pewnej prawdy historycznej”. Miejskie aspiracje Gminy Wąwolnica

– Wąwolnica jest jedną z najstarszych osad w Polsce – mówi wójt gminy, Marcin Łaguna. – Pierwsza wzmianka o Wąwolnicy jest przechowywana na Świętym Krzyżu do dziś, pochodzi z roku 1027. To jeżeli chodzi o wzmiankę, bo oczywiście wcześniej również miejscowość istniała. Była wielokrotnie plądrowana, palona. Przede wszystkim chcemy odzyskać prawa miejskie po ich utraceniu po powstaniu styczniowym, w 1870 roku dekretem carskim zostaliśmy po prostu skrzywdzeni. Nie chcemy być pod tymi rosyjskimi kajdanami – można by to zamknąć taką klamrą. 

– Historia Wąwolnicy jest naprawdę bardzo interesująca – mówi radna gminy, Beata Pruchniak, reprezentująca wieś Celejów. – Ale mieszkańców przede wszystkim będzie interesowało to, na czym skorzystają.

– Mam mieszane uczucia – przyznaje radna gminy Elżbieta Tomaszewska. – Jeżeli ma to być tylko sprawa prestiżu i powrotu do historii, to nie bardzo widzę potrzebę. Środki dla zamieszkujących tutaj rolników jednak będą mniejsze, ponadto dodatki wiejskie dla nauczycieli też chyba znikną. Uważam, że najpierw należałoby jeszcze troszkę tu zainwestować, jeżeli chcielibyśmy zrealizować ten pomysł, żeby nasza Wąwolnica inaczej wyglądała.

CZYTAJ: „To wyjątkowy moment”. Wigilia Dobroci w Lublinie [ZDJĘCIA, FILM]

– Staniemy się gminą miejsko-wiejską – zaznacza wójt gminy, Marcin Łaguna. – To oznacza, że będziemy mogli sięgać po większe środki zewnętrzne, dedykowane właśnie dla gmin miejsko-wiejskich, nie tylko wiejskich. A rzecz, która jest bardzo ważna i często pojawia się w przestrzeni, to jakieś zmiany administracyjne, podatkowe. Tutaj chciałbym od razu zapewnić, że tych zmian dla mieszkańca w ogóle nie będzie, one będą kompletnie nieodczuwalne. Czy jeśli chodzi o jakieś kwestie związane chociażby z dodatkami nauczycielskimi, bo też pojawiały się takie pytania, tutaj żadnej różnicy dla mieszkańca nie będzie, nie będzie trzeba zmieniać dowodów osobistych czy tego typu rzeczy. Będą same korzyści.

– Był u nas samorządowiec z gminy Józefów nad Wisłą. Oni właśnie przeszli taki proces – opowiada radny gminy Bartłomiej Rukasz. – Ten samorządowiec powiedział nam, że największym kosztem i właściwie jedynym, wręcz banalnym, była wymiana tablic i pieczątek. Nie widzę więc problemu.

– Wszyscy mieszkańcy gminy Wąwolnica będą mogli zabrać głos, ale decydujący głos będą mieli mieszkańcy Wąwolnicy – wskazuje radna Beata Pruchniak. – Zobaczymy, co czas przyniesie. Do końca lutego będzie głosowanie. Każdy mieszkaniec będzie mógł wypowiedzieć się w tym temacie. Później zobaczymy.

CZYTAJ: Największy od lat przemyt tytoniu udaremniony [ZDJĘCIA]

– Jeżeli mieszkańcy wyrażą wolę, że chcą, aby Wąwolnica odzyskała prawa miejskie, następnym krokiem jest skompletowanie wszystkich dokumentów, na koniec jeszcze radni podejmują ostateczną decyzję, uchwalą to, że chcemy być miastem i do końca marca musimy złożyć u wojewody lubelskiego dokumenty dotyczące całego procesu, potem czekamy na decyzję ministra spraw wewnętrznych i administracji o statusie miasta – dodaje wójt gminy, Marcin Łaguna.

Konsultacje społeczne w sprawie odzyskania przez Wąwolnicę praw miejskich rozpoczną się w styczniu i potrwają do końca lutego. Za ich przeprowadzeniem głosowali wszyscy radni, czyli 12 osób.

RyK / opr. WM

Fot. Gliwi, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Exit mobile version