24.12.2023 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

24.12 fot. milosz kobialka 2023 12 22 152301

„Czuj się jak w domu”, takim hasłem witamy gości przekraczających nasz próg. Czy wszystkie domy mają progi? Czy dom musi mieć ściany? W czym są podobne do siebie te z roślin, dźwięków, marzeń i ze śmieci? O czym mówią domy? W programie druga część spotkania w Teatrze Starym z antropologiem, prof. Waldemarem Kuligowskim. Pretekstem do niego była wydana w tym roku książka „Z roślin, z dźwięków, z marzeń. Domy świata”. 

Z kompozytorem Krzysztofem Meyerem, który odwiedził Lublin w roku swoich osiemdziesiątych urodzin i z jego żona, muzykolożką Danutą Gwizdalanką   porozmawiamy nie tylko o muzyce.

„Juliusz Słowacki funkcjonuje w literaturze przedmiotu jako poeta «muzyczny», «najsubtelniejszy muzyk w poezji». Od czasu, kiedy Zygmunt Krasiński stwierdził, iż autor Balladyny «nie pisarzem, lecz muzykiem się urodził», napisano kilkadziesiąt rozpraw historycznoliterackich oraz muzykologicznych, w których powraca kwestia oddziaływania muzyki na poetykę Słowackiego.” To fragment tekstu Agaty Seweryn „Muzyczny Słowacki i muzyka pisana do dzieł Słowackiego”. Rozmowę z dr hab. Agatą Seweryn, prof. KUL, prowadziła w ramach Kolekcji Sztuki Romantycznej Ewa Hadrian. Przywołamy fragment spotkania.

W Bolciennikach jest kamień przy którym spotykali się Adam Mickiewicz i Maryla Wereszczakówna. Oboje urodzili się 24 grudnia, on w dodatku ma dziś imieniny. W wyprawie szlakiem miłości wieszcza naszymi przewodnikami będą prof. Arkadiusz Bagłajewski i mieszkający w Bolciennikach poeta, Michał Wołosewicz.

To jedno z naszych ostatnich w tym roku spotkań, w dodatku w szczególnym dniu. Spróbujmy uporządkować myśli. Ustalić, co ważne. Pomoże nam w tym kilkuletnia Ada.

W 386 odcinku słuchowiska Bazarek na stół wjeżdża sałatka jarzynowa.

Zaprasza Grażyna Lutosławska.

Fot. Miłosz Kobiałka/Kazimierz Dolny dla każdego

 

Exit mobile version