13.12.2023 Informator kulturalny

404994076 840548971412515 7359478296441383475 n 2023 12 14 095347

Słuchowisko w Muzeum Czechowicza

„Opowieść o papierowej koronie” to spektakl z okazji setnego jubileuszu prozatorskiego Józefa Czechowicza. Słuchowisko to performatywne czytanie dramatu z elementami interaktywnymi w oparciu o tekst Czechowicza z muzyką na żywo.

Spektakl szuka odpowiedzi na pytania: czy dzisiejsza młodzież odnalazłaby się w realiach ubiegłego wieku i jak młodzieńcza wrażliwość wpływa na rozwój i zmianę wizerunku miasta na przestrzeni lat? W projekcie bierze udział młodzież z lubelskich szkół średnich.

Projekt jest realizowany przez Centrum Kultury w Lublinie i Muzeum Czechowicza.

Początek słuchowiska /spektaklu o 16.00 w Muzeum Czechowicza.

Nowy numer kwartalnika „Akcent”

Prezentacja kolejnego numeru kwartalnika „Akcent” odbędzie się w Radiu Lublin.

Autorami w tym numerze kwartalnika są m.in. Jan Kondrak, Jadwiga Graboś, Iwona Hofman, Grzegorz Józefczuk, Małgorzata Szlachetka, Grażyna Lutosławska i Leszek Mądzik.

Do lektury zaproszą: burmistrz Szczebrzeszyna Henryk Matej i artysta plastyk Jerzy Tyburski.

W czasie spotkania odbędzie się uroczystość wręczenia Medalu Wschodniej Fundacji Kultury „Akcent” ks. prof. Alfredowi Wierzbickiemu.

Początek spotkania w Studiu im. Zbigniewa Stepka w Radiu Lublin o 18.00.

Kolejny dzień festiwalu Bliski Wschód

W Lublinie trwa festiwal Bliski Wschód. W ramach wydarzenia dziś m.in. spektakl „Nie ma strachu” i koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego.

Przedstawienie „Nie ma strachu” bada fenomen lęku. Strach być za i strach być przeciw, jednak trzeba coś wybrać. To historia Aktorki, która straciła swój teatr i możliwość realizacji w zawodzie. Z drugiej strony jest Człowiek, który wykonuje polecenia systemu.

Spektakl rozpocznie się o 19.00, a o 20.30 zaplanowano Świąteczny Wieczór Chanukowy z udziałem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha i przedstawicieli władz Lublina.

Z kolei o 21.00 odbędzie się koncert piosenek Jacka Karczmarskiego w wykonaniu grupy Kupałowcy. Artyści chcą uhonorować pamięć jednego z najważniejszych polskich bardów, ale również wyrazić solidarność z białoruskimi artystami i działaczami walczącymi o wolność słowa i demokrację.

Koncert jest okazją do podkreślenia uniwersalności przekazu twórczości Kaczmarskiego. Tytuł jednej z piosenek barda – „Zaproszenie do piekła” stał się mottem całej drugiej edycji Festiwalu Bliski Wschód.

Wydarzenia odbywają się w Centrum Kultury w Lublinie.

Przegląd filmów Wima Wendersa

W ramach przeglądu filmów Wima Wendersa studyjne kino Bajka pokaże dziś „Paryż, Teksas”.

Obraz jest uważany za najbardziej znany i odnoszący największe sukcesy na świecie film reżysera. Doceniony przez krytyków, był nominowany do Złotego Globu, zdobył wiele głównych międzynarodowych nagród, w tym Złotą Palmę w Cannes w roku 1984.

Ten niezwykły film drogi, oparty na scenariuszu laureata Nagrody Pulitzera Sama Sheparda, opowiada historię Travisa, który pewnego dnia w upale wędruje z Meksyku do Teksasu. Kieruje nim pragnienie odnalezienia swojej rodziny. Imponująca kreacja aktorka Nastassji Kinski i wyjątkowa ścieżka dźwiękowa.

Początek projekcji o 19.30.

Film dokumentalny w Warsztatach Kultury

W serii „Miasto Movie” w Warsztatach Kultury w Lublinie zobaczymy film „Młody Platon”.

Nagrodzony Grand Prix na festiwalu Millennium Docs Against Gravity znakomity dokument o niezwykłym nauczycielu filozofii i jego podejściu do sposobu nauczania. Kevin McArevey uczy w szkole zlokalizowanej w jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic Belfastu, gdzie wciąż zachowania młodzieży determinuje wieloletni konflikt polityczno-religijno-społeczny. Lekcje opierają się na samodzielnym, krytycznym myśleniu, szerokiej analizie otaczających zjawisk i nie zamykaniu się na jednym punkcie widzenia. Daje to nadzieję, iż jego uczniowie będą lepiej rozumieć świat i nie popełnią błędów wcześniejszych pokoleń.

Początek o 19.00 w Warsztatach Kultury w Lublinie.

Fot. Przestrzenie Sztuki Lublin FB

Exit mobile version