05.12.2023 Informator kulturalny

zientek strona 2023 12 05 103911

„Bitwa o literaturę” w Teatrze Starym

W Teatrze Starym dziś kolejne spotkanie w ramach cyklu „Bitwa o literaturę”.

Dlaczego na obrazie „Kobieta w białym kołnierzyku” Amadeo Modiglianiego w zastygającą farbę wtopiła się zapałka? Kim była młoda Polka, którą malarz spotkał w Paryżu? Dlaczego musiał jej śpiewać piosenki po włosku? Co łączyło Ludwikę Czechowską i Amedeo Modiglianiego?

O tym – miedzy innymi – z pisarką, scenarzystką, pasjonatką sztuki, znawczynią kultury francuskiej i Paryża oraz autorką powieści historycznych – Sylwią Zientek – porozmawia Grażyna Lutosławska.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.00 i będzie transmitowane na stronie oraz Facebooku Teatru Starego.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać także w audycji red. Grażyny Lutosławskiej „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”, na antenie Polskiego Radia Lublin, w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Sylwia Zientek – pisarka, scenarzystka, pasjonatka sztuki, znawczyni kultury francuskiej i Paryża. Autorka powieści historycznych (m.in. cyklu „Hotel Varsovie”) oraz książek biograficznych („Polki na Montparnassie”, „Lunia i Modigliani”). Jej teksty i felietony ukazały się m.in. w Skarpie Warszawskiej, L’Officiel Polska, Wysokich Obcasach, Gazecie i portalu Niezła Sztuka. Miłośniczka sztuki dawnej i współczesnej, uwielbia muzea i podróże śladami artystów. Od lat tropi ślady zapomnianych i nieznanych malarek.

Wydarzenia artystyczne w Domu Kultury LSM 

Dom Kultury LSM oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Lublinie zapraszają na spotkanie autorskie z Andrzejem Samborskim wokół książki „Ekslibrisy literackie. W hołdzie dla Andrzeja Kota. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30. Wstęp wolny.

Także w Domu Kultury LSM prelekcja i kolejna odsłona reportażu Stanisława Kusiaka – Kraina czarnego złota cz. II. Wydarzenie rozpocznie się  o godz. 17.30.

Nowe wystawy w Galerii „Przy Bramie” 

W Galerii „Przy Bramie” Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, od dzisiaj prezentowane będą dwie nowe wystawy –  autorstwa Elżbiety Kisielewicz-Krojtor i Marii Małeckiej.

Pierwsza z pań maluje techniką olejną, pastelową i akwarelową, a w ostatnich latach głównie akrylami. Porusza się w obrębie wielu tematów: martwej natury, kwiatów, pejzaży oraz kopii. Na wystawie zobaczymy jej prace powstałe w przeciągu kilku ostatnich lat wykonane techniką akrylową.

Druga – zajmuje się malarstwem sztalugowym, tworzy w technice akrylowej. Maluje przeważnie kwiaty, martwą naturę, obrazy plenerowe i kompozycje. Obecnie realizuje swoje marzenia malarskie odstępując od kompozycji figuratywnych na rzecz kompozycji abstrakcyjno-wrażeniowych. Na wystawie zaprezentuje swoje prace głównie w tematyce: martwej natury, kwiatów i pejzaży wykonanych techniką akrylową. Obrazy powstały w przeciągu kilku ostatnich lat. Obie panie należą do TPSP.

Prace w Galerii „Przy Bramie” Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych będą prezentowane do 13 grudnia. Dzisiejszy wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00.

„Koloryści” w Muzeum Zamojskim

W Muzeum Zamojskim prezentowana jest nowa wystawa czasowa zatytułowana „Koloryści”.

– To kolekcja kolorystów ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, prezentuje zbiór obrazów gromadzony na przestrzeni lat 70. i 80. XX wieku – mówi zastępca dyrektora Muzeum Zamojskiego Kinga Kołodziejczyk. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Ekspozycja  będzie prezentowana do stycznia przyszłego roku.

Fot. Teatr Stary w Lublinie

Exit mobile version