Wydłużyła się kolejka tirów przed przejściem granicznym w Dorohusku

pm kolejka 081123 006 2023 11 08 162344

Wydłużyła się kolejka tirów przed przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku, gdzie od poniedziałku (06.11) protestują przewoźnicy – poinformowała kom. Ewa Czyż z KMP w Chełmie.

Oficer prasowa chełmskiej policji powiedziała, że kolejka tirów sięga miejscowości Janów, która znajduje się ok. 28 km od przejścia granicznego w Dorohusku. – Kolejka rozpoczyna się przed Chełmem i wydłuża się – poinformowała. Ciężarówki nie zatrzymują się w Chełmie, gdzie policja wyznaczyła strefy buforowe, co ma pomóc w regulacji ruchu w mieście.

CZYTAJ: „Jesteśmy wypychani z rynku wschodniego”. Przewoźnicy protestują [ZDJĘCIA]

Co godzinę protestujący przepuszczają jeden samochód ciężarowy z Ukrainy do Polski, natomiast z Polski na Ukrainę – trzy lub więcej pojazdów. Uczestnicy manifestacji odstąpili od przepuszczania w pierwszej kolejności pomocy humanitarnej, żywności i paliw. – Te pojazdy również w kolejce oczekują. Autokary z pasażerami są przepuszczane poza kolejką – powiedziała Czyż.

Jak podała mł. asp. Małgorzata Pawłowska z KPP w Tomaszowie Lubelskim, kolejka tirów przed przejściem w Hrebennem sięga miejscowości Zatyle, która jest położona ok. 13 km od granicy. Mundurowi wyznaczyli strefę buforową w Lubyczy Królewskiej. – Drogę blokuje osiem ciągników siodłowych. Na miejscu jest ok. 12 protestujących – powiedziała.

Policjantki poinformowały, że protesty przebiegają spokojnie.

CZYTAJ: Poseł Krzysztof Bosak w Dorohusku o obronie polskich interesów gospodarczych [ZDJĘCIA]

W środę lider Konfederacji Krzysztof Bosak spotkał się z uczestnikami manifestacji w Okopach niedaleko Dorohuska i wyraził poparcie dla polskich przewoźników, którzy „zmagają się z nieuczciwą konkurencją ze wschodu” i zmuszeni są konkurować „na nierównych warunkach”.

Przewoźnicy prowadzą swój protest od poniedziałku. Postulują m.in. wprowadzenie zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego, zawieszenie licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenie ich kontroli.

PAP / RL / opr. WM

Fot. Piotr Michalski 

Exit mobile version