Szkolne Budżety Obywatelskie: młodzież coraz bardziej zainteresowana partycypacją społeczną [ZDJĘCIA]

kra 6389 2023 11 29 204939

Miasto Lublin podsumowało 3. edycję Szkolnych Budżetów Obywatelskich. W tym roku, do projektu zgłosiła się rekordowa liczba placówek. Do miasta wpłynęły zgłoszenia od ponad 40 lubelskich placówek oświatowych, jednak tylko 20 mogło dołączyć do projektu.

Uczniowie wybranych szkół zgłaszali swoje propozycje, a następnie w drodze głosowania zostały wybrane projekty, które otrzymały najwięcej głosów. 

– Pojawiła się palma, która wydawała się dosyć śmiesznym projektem – mówi nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie, Ewa Ziembowicz. – Ale bardzo mocno ożywiła przestrzeń szkoły. Na pustym patio pojawiły się kanapy, siedziska, to patio stało się centrum szkoły – myślę, że to zasługa palmy, z której początkowo wszyscy się śmiali.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Coraz więcej młodych osób jest zainteresowanych partycypacją społeczną, o czym świadczy rekordowa liczba zgłoszonych placówek w 3. edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich w Lublinie.

W jednej ze szkół w takim głosowaniu frekwencja wyniosła ponad 70%. – To jest bardzo dużo – mówi uczeń XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie, Jakub Kloc. – Nasza szkoła liczy ponad 800 uczniów, więc to jest dużo osób.

– Młodzież ma do dyspozycji konkretny budżet – mówi Kamila Kniaziowska-Szczerba z Biura Partycypacji Urzędu Miasta Lublin. – Podczas którego uczniowie mają możliwość w praktyce poznać, co to jest demokracja, nauczyć się zarządzania finansami, razem zintegrować się, realizować projekty. Szkoły mają do dyspozycji 4 tys. zł na realizację pomysłów młodych osób. Niezwykłe w szkolnych budżetach obywatelskich jest to, że tam współdziałają ze sobą nauczyciele, uczniowie i dyrekcja.

– Uczniowie chwalą projekt – podkreśla Jakub Kloc. – Młodzież szkolna dzięki takim projektom ma możliwość wyrażenia siebie, pokazania, jakie są problemy w szkole, jakie są potrzeby uczniów i dzięki takim projektom mogą samodzielnie przegłosować to, co dla nich najważniejsze.

CZYTAJ: Caritas wspiera dzieci i młodzież. Ruszył nabór do programów stypendialnych

Do 3. edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich zgłosiło się ponad 40 szkół, z czego do realizacji projektów wybrano 20.

InYa / opr. LisA

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version