O psychicznym wsparciu młodzieży na konferencji w Lublinie

405684147 877336887727570 8880827998582464100 n 2023 11 28 095005

W Lublinie eksperci rozmawiają o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Nawet 40 procent młodych ludzi odczuwa symptomy depresji.

– Młodzież najsłabiej radzi sobie z relacjami, co powoduje trudności z zaspokajaniem najważniejszych potrzeb rozwojowych – mówi psychoterapeuta dr Wiesław Poleszak, profesor Lubelskiej Akademii WSEI. – To jest 30-4 procent młodych ludzi, którzy bardzo przeżywają silne kryzysy i napięcia. Potrzebujemy jakichś działań i to nie tylko takich akademickich, szkolnych i profilaktycznych. Potrzebujemy czegoś więcej, bo my tracimy pełne pokolenie. Jeżeli teraz ta młodzież nie dostanie wsparcia i pomocy to za chwilę to zaowocuje chorobą psychiczną, wyłączeniem z rynku pracy, zaburzeniem rytmu studiowania. W konsekwencji też obciążeniem dla całego środowiska, dla naszego społeczeństwa.

CZYTAJ: Stypendium im. Leopolda Ungera. Laureaci odbiorą dyplomy

– Relacje i ich budowanie to coś, co sprawia dziś młodzieży trudność i wpływa na ich gorszy rozwój dlatego musimy im pomóc – uważa psychoterapeuta dr Wiesław Poleszak, profesor Lubelskiej Akademii WSEI. – Po pierwsze zadbać o klimat środowiska, w którym młodzi ludzie żyją. Pomóc im się integrować, budować relacje w grupie, bo ona się bardzo szybko rozpada i jest źródłem zagrożenia napięcia i jakby bardziej ich bardziej obciąża. Trzeba zadbać o poczucie troski dla tych młodych ludzi, żeby czuli, że my dorośli jesteśmy dla nich i jeśli będą potrzebowali, to my w każdej chwili możemy zareagować. Ta pomoc specjalistyczna jest dla tych, którzy już bardzo się pogubili, więc każdy z nas ma coś do zrobienia.

Specjaliści dyskutują między innymi o zróżnicowanej wrażliwości, wspieraniu osób wrażliwych oraz ich funkcjonowaniu w kontekście pandemii i wojny.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa trwa w Lubelskiej Akademii WSEI do godziny 16.00. Wydarzenie odbywa się w trybie hybrydowym.

EwKa / opr. PrzeG

Fot. Akademia WSEI FB

Exit mobile version