12.11.2023 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

img 0789 2023 11 11 084034

„Jest taki nauczyciel w pewnym mieście nad Bugiem, zbiera od takich samych jak on składki na jej utrzymanie, autorom nic nie płaci, nie ma z czego, ale wkrótce przekonamy się, jak daleko ta dama zajdzie” pisał Leon Gomolicki. Ona, to „Kamena”, czasopismo, które zaczęło ukazywać się we wrześniu 1933 roku. Jej założycielem był Kazimierz Andrzej Jaworski (we wrześniu minęło 50 lat od jego śmierci), który wspólnie z malarzem i nauczycielem rysunków Zenonem Waśniewskim postanowili wydawać pismo w Chełmie. Po ukazaniu się pierwszego numeru „Kameny” Józef Czechowicz przysłał z Warszawy list gratulacyjny: „Winszuję «Kameny». Nic to, że zewnętrznie niedociągnięta, nic to, że tu i ówdzie mogłaby być lepsza. Całość jest pięknym wysiłkiem. Nie ustawaj. Ze swej strony pomogę ci, jak umiem – to znaczy dam kupę materiału”.. W tym roku mija 90 lat od opublikowania pierwszego numeru „Kameny”. W cyklu „U Czechowicza” o fenomenie pisma porozmawiamy z prof. Aleksandrem Wójtowiczem, kierownikiem Muzeum Czechowicza, w którym znajduje się archiwum „Kameny”.

W cyklu „Jeden obraz” razem z Dorotą Seweryn-Puchalską przyjrzymy się „Portretowi chłopca” Jana Gotarda. Można go zobaczyć w Kamienicy Celejowskiej w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu. Kim jest? Co trzyma w dłoni?

W trzynastym odcinku cyklu „Bolesław Lutosławski – alchemia portretu” rozmowa o portretach rzeźbiarzy: Helaine Blumenfeld, Anthony Caro, Barry Flanagan, Francois Baschet

W 380 odcinku słuchowiska „Bazarek” niby nosem się nie mówi, ale różnie mówią.

Na zdjęciu listy z archiwum „Kameny”, które znajduje się w Muzeum Czechowicza w Lublinie / fot. G. Lutosławska

Exit mobile version