06.11.2023 Informator kulturalny

pm piosenka 071122 021 2022 11 07 140744 2023 11 06 101926

Z piosenką na nieprzetartym szlaku

W Lublinie rozpoczynają się 26. Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku „Opowieści”.

Swoje talenty wokalne zaprezentują osoby z różnego typu niepełnosprawnościami.

Na scenie wystąpi ponad dwudziestu wykonawców reprezentujących – między innymi – Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowe Domy Samopomocy, a także Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze. Zaplanowano występ finalisty The Voice of Poland Konrada Bauma oraz zespołu Kultowi.

Festiwalowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.

Prometeusz” w Centrum Spotkania Kultur

Na scenie Centrum Spotkania Kultur dziś „Prometeusz”… To taneczno-akrobatyczne show zbudowane na efektownych akrobacjach, elementach teatru antycznego i hipnotyzującej muzyce.

„To opowieść wzorowana na micie o Prometeuszu, zrealizowana z imponującym rozmachem. Jako główny środek wyrazu artyści wykorzystują szeroko rozumiany ruch sceniczny – taniec, akrobacje oraz ekwilibrystykę cyrkową. Zobaczymy zarówno zapierające dech w piersiach ewolucje, porywający taniec i grę aktorską, ale również znakomicie opowiedzianą historię będącą demonstracją możliwości ludzkiego ciała” – zapowiadają organizatorzy.

Formą „Prometeusz” nawiązuje do wielkiego dziedzictwa teatru antycznego, nadając mu nowoczesny wydźwięk.

Scenariusz i reżyseria, scenografia, adaptacja muzyczna – Kamil J. Przyboś – początek widowiska o godz. 19.00.

Wystawa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

„Zbigniew Zugaj. Wystawa fotografii” – to nowa ekspozycja prezentowana w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Na wystawę zaprasza Dorota Mościbrodzka. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Wystawa będzie dostępna do końca listopada w godzinach pracy biblioteki.

Wernisaż w Zamojskim Domu Kultury

„Nekropolie” – to tytuł nowej ekspozycji przygotowanej przez Zamojską Grupę Fotograficzną.

„Listopad to miesiąc szczególnej pamięci o naszych zmarłych bliskich, krewnych, znajomych. To czas zadumy nad śmiercią i przemijaniem. Przygotowując wystawę „Nekropolie” chcieliśmy zwrócić uwagę, że często byliśmy świadkami znikania wielu pięknych i unikatowych nagrobków, które zastępowane są nowymi. Zniknęły wysokie krzyże, o które wspierały się płaczące anioły lub pogrążone w smutku kobiety, przypominające tumby nagrobki, putta trzymające wyblakłe zdjęcia lub odwrócone, zgaszone pochodnie, wspaniałe przykłady architektury i rzeźby sepulkralnej, na złom sprzedawano kute i żeliwne łańcuchy, rozbierano niewielkie opłotowania. Często dzieła te tworzyli wybitni architekci i rzeźbiarze. Są to nekropolie zabytkowe, jedne większe, inne małe, zapomniane, opuszczone, zaniedbane. Najczęściej spotykamy się w Polsce z cmentarzami takich wyznań jak katolicyzm, judaizm, ewangelicyzm, prawosławie” – czytamy w zaproszeniu na wystawę, którą poleca reprezentująca Zamojski Dom Kultury Joanna Bilska. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Wernisaż wystawy o godz. 17.00 w Zamojskim Domu Kultury.

Ekspozycje będzie można oglądać do 4 grudnia.

Wystawa w Janowie Podlaskim

Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim zaprasza na wystawę Mariusza Kalinowskiego „4 pory Bugu”.

„To zestaw unikatowych zdjęć ukazujących różne oblicza rzeki i niezwykłej przyrody w ciągu całego roku” – mówi autor ekspozycji, która będzie dostępna dla zwiedzających do 4 grudnia w godzinach pracy ośrodka.

Fot. archiwum

Exit mobile version