„Wspólna praca, wspólny plon”. O sukcesie polskiego gazu na KUL [ZDJĘCIA]

gazolina 07 rurociag dniestr lr 2023 10 09 065823

Pod hasłem „Wspólna praca, wspólny plon – sukces spółki paliwowej Gazolina w II RP” w poniedziałek (09.10) rozpocznie się w Lublinie konferencja naukowa. Jej organizatorami są Fundacja Niepodległości wraz z Instytutem Historii KUL oraz Centrum Badań nad Organizacjami Polonijnymi za Granicą KUL.

Na zdj. głowica eksploatacyjna jednego z najwydajniej produkujących szybów Daszawy, odwierconego na terenach Kongregacji Ojców Salezjanów („Księże Pole”) w 1925 r. i działającego bez przerwy do II wojny światowej i później

Hasło konferencji, zdaniem organizatorów, odzwierciedla misję życiową twórcy „Gazoliny”, inżyniera Mariana Wieleżyńskiego, którego w pionierskim dla polskiego przemysłu energetycznego dziele wspierał inżynier Władysław Szaynok. Uruchomili jedną z pierwszych na świecie wytwórni płynnego gazu ziemnego eksportowanego w butlach m.in. do Belgii oraz Palestyny, doprowadzili rurociągiem gaz ziemny z Zagłębia Borysławskiego do Lwowa w 1929 roku, czy wreszcie, od początku lat 30., gazyfikowali nowo powstające miasto w Gdyni, z zastosowaniem nowoczesnej technologii wytwarzania dwugazu.

Na zdj. trasa gazociągu Daszawa – Stryj – Lwów, budowanego przez Gazolinę na podstawie koncesji z 18 sierpnia 1926 r.

Konferencja rozpocznie się w sali CTW-114 Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego o 11:00 i potrwa do jutra (10.10) włącznie.

CZYTAJ: Kardynał Stanisław Dziwisz został Profesorem Honorowym KUL

Wydarzenie jest objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

EwKa / opr. AKos

Na zdj. głównym most linowy dla podwieszenia gazociągu na rzece Dniestr niedaleko Rozwadowa, fot. materiał organizatora

Exit mobile version