Rekordowe dofinansowanie dla onkologii. Skorzystają też najmłodsi pacjenci [ZDJĘCIA]

pm cozl 131023 024 2023 10 13 180718

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej będzie rozbudowane. Za 300 milionów złotych wybudowany i wyposażony zostanie Ośrodek Profilaktyczno-Diagnostyczny dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych. 

– Ośrodek rozwiąże problem małych pacjentów z rzadkimi chorobami i nowotworami – mówi dyrektor COZL, profesor Elżbieta Starosławska. – Tak, żeby były diagnozowane choroby rzadkie. I aby wszystkie nowotwory u dzieci, młodzieży i dorosłych były we wczesnych stadiach szybciutko diagnozowane i leczone.

– To maksymalna kwota, o którą Centrum mogło wnioskować i została ona w 100% przyznana – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Jest to wielka wartość, związana przede wszystkim z profilaktyką i wczesnym wykrywaniem chorób nowotworowych.

–  Chcemy, żeby COZL obejmował pacjentów jak najszerszą opieką; taką holistyczną, kompleksową, całościową opieką onkologiczną – mówi wiceminister finansów, a jednocześnie przewodniczący rady społecznej COZL, Artur Soboń. – To, że dzisiaj są kolejne środki, które będą dawały kolejne możliwości inwestycyjne i rozwojowe dla Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, jest czymś, co sprawia mi ogromną satysfakcję.

CZYTAJ: „Nie ma miejsca na niepewność”. Ratownicy medyczni obchodzą swoje święto

– W Polsce brakuje takich kompleksowych ośrodków dla najmłodszych – dodaje profesor Elżbieta Starosławska. – I wreszcie będzie tak, jak powinno być, czyli pełna diagnostyka genetyczna, molekularna i fachowcy. A tutaj, w tej profilaktyce będzie 7 kondygnacji przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na samej górze będą gabinety lekarzy, którzy – schodząc po wyniki – od razu będą mogli się konsultować.

Inwestycja ma zostać zakończona w 2027 roku. Pieniądze na rozbudowę COZL pochodzą z Funduszu Medycznego. 

Inwestycja obejmuje utworzenie nowego budynku, w którym będą mieścić się m.in. gabinety lekarskie i diagnostyczno-zabiegowe, zakład diagnostyki obrazowej, pracownia endoskopii, laboratorium genetyki, zakład patologii nowotworów, zespół poradni specjalistycznych dla dorosłych.

– Nowy budynek szpitala będzie służył głównie najmłodszym pacjentom i pozwoli na poprawę organizacji leczenia przez odciążenie oddziałów szpitalnych. Ośrodek zapewni lepszą diagnostykę oraz wysokospecjalistyczną profilaktykę. W efekcie zwiększy się wykrywalność nowotworów u pacjentów już na etapie wczesnego stadium choroby – podał Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.  Planowany jest też zakup specjalistycznego sprzętu oraz aparatury medycznej, w tym rezonansów magnetycznych, aparatów MMG z detektorem cyfrowym oraz tomografów komputerowych.

MaK / PAP / opr. ToMa / LisA

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version