„Świadkowie życia”. Ponad 100 prac Stanisława Baja na wyjątkowej wystawie [ZDJĘCIA]

387622473 291538233345538 4983085474398530902 n 2023 10 30 175741

Ponad 100 prac prof. Stanisława Baja można oglądać w Muzeum Południowego Podlasia. Wystawa „Świadkowie życia” to podsumowanie twórczości tego cenionego artysty malarza, pochodzącego z nadbużańskiej wsi Dołhobrody. 

Szczególne miejsce w jego malarstwie zajmuje pejzaż nadbużański. – Rzekę Bug uwieczniam od lat obserwując ją z jednego miejsca, na plaży Sugry koło Kodnia – mówi autor dzieł. – Maluję dlatego, że o tej rzece niewiele wiem, i dlatego, że niewiele wiem również o sobie jako o malarzu. Maluję, żeby się tego dowiedzieć, z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc. To są czasami bardzo niewielkie, niuansowe zmiany, ale to jest właśnie najciekawsze. Zostaję w jednym miejscu, żeby mieć jedno miejsce odwołania, a jednocześnie z tego miejsca zauważyłem, że najbardziej widzę upływający czas – kiedy się zatrzymałem. A rzeka to jest żywioł, który się ciągle przemieszcza, jak czas, jak życie.

– Profesor w swojej twórczości zaczynał od malowania portretów – zaznacza kuratorka wystawy „Świadkowie życia” Anna Doroszuk z Muzeum Południowego Podlasia. – Były to portrety osób bardzo mu bliskich. Były to portrety mieszkańców wsi, z której pochodzi, czyli Dołhobrodów, i jednocześnie rodziny, którą traktował jako swoich pierwszych modeli. Są to wielokrotnie powtarzające się twarze na tych pracach, co zresztą można zauważyć na tej wystawie. Są to więc w pewnym sensie ci świadkowie życia, świadkowie życia Stanisława Baja. W latach 80. profesor wybrał już pewną ścieżkę – wkroczył na dwie rozgałęziające się ścieżki, czyli portret plus rzeka, nad którą mieszkał całe swoje życie. Rzeka Bug, która płynie obok, nad którą spędzał masę czasu. W tym momencie też i rzeka Bug stała się swego rodzaju świadkiem jego życia.

– To bardzo przekrojowe malarstwo – wskazuje współkuratorka wystawy Aleksandra Czapska z Muzeum Południowego Podlasia. – Zarówno portrety, które pokazują głęboką psychikę, przeżywanie przy malowaniu, jak również te ostatnie prace, pejzaże Bugu, które oscylują na granicy abstrakcji.

CZYTAJ: Życie jak rzeka. Ponad 100 prac Stanisława Baja na wystawie [ZDJĘCIA]

– Obrazy, które dotyczą już samego Bugu i mają formę łatwo odczytywalną, także są piękne – mówi historyk sztuki Jan Maraśkiewicz. – Mają perspektywę, kolor, uproszczoną strukturę. Jest to malowanie bardzo współczesne, nowoczesne, nowatorskie, ale utrzymane oczywiście w tradycji malarstwa polskiego. 

– Profesor Baj jest obecnie jednym z najwyżej cenionych artystów, jeśli chodzi o aukcje obrazów. Jest jednym z tych najwyżej sprzedawanych – wskazuje Anna Doroszuk.

– Twórczość Stanisława Baja jest dla mnie przeżyciem emocjonalnym – mówi mieszkaniec miejscowości Krzymowskie Leszek Sokołowski. – W jego obrazach jest taka głębia, szczególnie że te nadbużańskie krajobrazy są mi tak bliskie. On promuje naszą okolicę.

Stanisław Baj jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiował malarstwo pod kierunkiem profesorów Michała Byliny, Jacka Sienickiego i Ludwika Maciąga. Obecnie jest wykładowcą akademickim warszawskiej ASP.

Dorobek artystyczny Stanisława Baja obejmuje malarstwo, rysunek i grafikę.

Wystawę „Świadkowie życia” Muzeum Południowego Podlasia zorganizowało z okazji 70. urodzin profesora Baja.

MaT / opr. WM

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version