Minister Czarnek: milion złotych na 15 szkolnych pracowni w ramach Akademii Pszczoły Bohatera

pszczola 2023 10 11 134214

Przeznaczamy 1 mln zł na 15 pracowni w szkołach na terenie Lubelszczyzny w ramach Akademii Pszczoły Bohatera – poinformował w środę (11.10) w Strzyżewicach szef MEiN Przemysław Czarnek. W całej Polsce 37 tys. uczniów weźmie udział w programie popularyzującym wiedzę o roli pszczoły w ekosystemie.

Podczas wojewódzkiej inauguracji Akademii Pszczoły Bohatera w Szkole Podstawowej w Strzyżewicach szef MEiN zwrócił uwagę, że na terenie gminy znajduje się Technikum Pszczelarskie, na bazie którego tworzone jest branżowe centrum umiejętności. – Za kilkanaście milionów złotych w Pszczelej Woli powstanie nowoczesna szkoła zawodowa poświęcona właśnie temu, czemu jest również poświęcona Akademia Pszczoły Bohatera – przypomniał szef MEiN.

Podkreślił, że ministerstwo edukacji chce stawiać na ekologię: – Fakt, że trzeba dbać o środowisko, że trzeba robić wszystko, żeby pszczoły miały jak najlepsze warunki do swojego rozwoju i nie ma można robić nic, co by szkołom przeszkadzało w życiu, to jest wasza przyszłość (…), jeśli chcemy dalej żyć w pięknym świecie – stwierdził Czarnek.

– Milion złotych przeznaczamy na ten projekt, na 15 łącznie pracowni w szkołach na terenie województwa lubelskiego. Ponad 300 takich pracowni na terenie całego kraju, 37 tys. dzieci będzie brało udział w klasach I-III w tego rodzaju lekcjach. Wszystko po to, by świadomość tego, czym jest pszczoła i jak ważne jest pszczelarstwo, była na najwyższym poziomie – przekazał szef MEiN.

Celem Akademii Pszczoły Bohatera jest kształtowanie wśród uczniów postaw proekologicznych, promowanie pozytywnych wzorców zdrowego żywienia i zwrócenie uwagi na rolę pszczoły w ekosystemie.

Pilotaż programu został przeprowadzony w województwie podkarpackim i obejmował ok. 1,6 tys. uczniów z 20 szkół podstawowych. Organizatorzy odwiedzali szkoły i prowadzili 45-minutowe prelekcje na temat pszczół i ich roli w ekosystemie. Każdy z uczniów otrzymał też pakiet, w którym znalazły się nasiona roślin miododajnych, owocowe chipsy, sok, słoik miodu oraz instrukcje dalszego postępowania i wysiewania nasion.

PAP/ RL/ opr. DySzcz

Fot. Twitter

Exit mobile version