Inwestor z wizją poszukiwany. Pałac Zamoyskich czeka rewitalizacja

2 ludzie 2023 10 10 204556

Pałac Zamoyskich w Zamościu czeka na rewitalizację. Zamojski magistrat poszukuje inwestora. Miałaby to być inwestycja na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Tymczasowo w pałacu funkcjonuje I Liceum Ogólnokształcące, które po rewitalizacji Akademii Zamojskiej wróci do dawnej siedziby. Znajdują się w nim także m.in. mieszkania lokatorskie. Miastu zależy, by budynek został wyremontowany zgodnie z wytycznymi konserwatora. Chce również, by prowadzono w nim działalność konferencyjno-hotelową.

CZYTAJ: Józefów dostał pieniądze na remont synagogi 

– Z jednej strony angażujemy kapitał zewnętrzny, z drugiej nie tracimy własności obiektu. Pałac Zamoyskich jest symbolem miasta i chcemy go mieć w swoich zasobach – podkreśla prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. – Miasto Zamość w sezonie turystycznym cierpi na brak miejsc noclegowych. Jest ich w tej chwili ok. 1900 w mieście i okolicznych miejscowościach. Szacujemy, że rynek potrzebuje ok. 2,5 tysiąca miejsc noclegowych na dobę w sezonie. 400 miejsc noclegowych, które powstałyby w takim pałacu, byłoby dopełnieniem naszych potrzeb. Dobra firma, która będzie animować ruch turystyczny poza sezonem w takim pałacu zdjęłaby z miasta trochę obowiązków jeśli chodzi o tego typu działalność promocyjną.

Prezydent Wnuk dodaje, że trwają rozmowy w tej sprawie z inwestorami. Zakłada, że do czasu wyprowadzenia się I Liceum Ogólnokształcącego w lutym przyszłego roku partner publiczno-prywatny zostanie wybrany. Mieszkańcy znajdą lokum w nowym budynku mieszkalnym, który miasto wybuduje po podpisaniu umowy na rewitalizację pałacu.

CZYTAJ: Czekały na to kilkadziesiąt lat. Lubycza Królewska odnowi zabytki [ZDJĘCIA]

Pałac rodziny Zamoyskich z dwoma przyległymi dziedzińcami znajduje się przy ul. Akademickiej w ścisłym centrum Starego Miasta. Zajmuje powierzchnię ponad 6,5 tys. metrów kwadratowych. Dawna rezydencja założyciela miasta Jana Zamoyskiego to pierwszy obiekt wzniesiony po założeniu miasta. Projekt pałacu wykonał Bernardo Morando. Od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany.

AP/ opr. DySzcz

Fot. nadesłane

 

Exit mobile version