Cyfryzacja to nie fanaberia, ale wymóg. Międzynarodowo o zabytkach

stones 6406046 960 720 2023 10 20 062543

O nowych technologiach cyfrowych w dokumentowaniu dziedzictwa kulturowego dyskutują muzealnicy w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie.

Eksperci wyjaśnią dlaczego nowe technologie są dziś niezbędnymi narzędziami w dokumentowaniu materialnego dziedzictwa kulturowego.

CZYTAJ: Digitalizacja chroni pamięć o zabytkach. W Lublinie o nowych technologiach

– Cyfryzacja zabytków jest nie tylko fanaberią naszych czasów, ale wymogiem, po to, by móc wymieniać dane np. między Lublinem a Oslo – mówi dr Rafał Niedźwiadek z Instytutu Archeologii UMCS. – Trudno pomyśleć, że będziemy sobie wysyłali kartki papieru i opisywali, że ten przedmiot leżał obok drugiego, a tamten obok innego. Prościej jest nadać mu element wirtualny. Wtedy jest go łatwiej znaleźć i opisać. Są też przestrzenie, których nie sposób zobaczyć, bo zniknęły zupełnie; zostały starte z powierzchni miasta. W związku z tym można do nich dotrzeć wyłącznie poprzez wirtualne metody: spacery, rekonstrukcje.

W konferencji biorą udział eksperci z Polski, Norwegii oraz Ukrainy. Początek  piątkowych (20.10) sesji o godzinie 9.00.

LilKa / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

 

Exit mobile version