20.10.2023 Informator kulturalny

img 9860 2023 10 19 231055 2023 10 20 222843

Gala podsumowująca VIII Festiwal Reportażu

Daniel Lis został laureatem Kryształowej Karty Polskiego Reportażu – Nagrody Prezesa Radia Lublin. Autor otrzymał tę nagrodę za książkę „Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach”. Z kolei Jakub Sieczko otrzymał Nagrodę Publiczności za książkę „Pogo”. Nagrody wręczono w Radiu Lublin podczas gali podsumowującej VIII Festiwal Reportażu.

Wernisaż wystawy „Koloryści”

Muzeum Zamojskie zaprasza na wernisaż wystawy „Koloryści”. Ekspozycja prezentuje kolekcję obrazów pochodzących ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, gromadzonych na przestrzeni lat 70. i 80. XX wieku. To dzieła artystów wywodzących się z takich ugrupowań, jak Komitet Paryski, Zwornik i Pryzmat. Tendencje kolorystyczne w Polsce, które trwały od lat 20. do 70. XX wieku, zostały zainicjowane przez kapistów, członków Komitetu Paryskiego

Na wystawie zobaczymy m.in. prace Jana Cybisa, Czesława Rzepińskiego i Piotra Potworowskiego.

Wernisaż  odbędzie się oc14:00 w Muzeum Zamojskie w Zamościu.

Kolejny sezon teatralny ITP

 ITP rozpoczyna kolejny sezon teatralny. Istniejąca od 2001 roku grupa powraca ze starymi i nowymi tytułami. W repertuarze mają dwa musicale: Sztukmistrz (na podstawie powieści Isaaca Singera) i Józef (biblijną komedię muzyczną).

Oprócz musicali będzie możliwość zobaczenia Szklanej menażerii i Odysa płaczącego.

W październiku ITP zaprasza na spotkania ze Sztukmistrzem i Szklaną menażerią. Mówi ks. dr  Mariusz Lach. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]

Sztukmistrza zobaczymy już jutro a „Szklana menażeria” zostani3 zaprezentowana w piątek 27 października. Wszystkie spektakle grane są na KUL w sali teatralnej w piwnicach budynku Collegium Transferu Wiedzy.

Proletaryat w Radiu Lublin

Legenda polskiej sceny rockowej, grupa Proletaryat wystąpi wieczorem w Radiu Lublin. Zespół powstał 36 lat temu w Pabianicach. Od początek z powodzeniem łączy punk, hard core i metal. Ich mocną stroną są także mocne i bezpośrednie teksty.

Debiutancki album pod tytułem „Proletaryat” wydali w 1991 roku, ostatni „Oko za oko” ukazał się 8 lat temu.

Aktualnie grupa skończyła prace nad nowym albumem. Proletaryat wystąpi w składzie Tomasz „Oley” Olejnik (śpiew), Dariusz „Kacper” Kacprzak (bas), Robert „Mały” Hajduk (perkusja) i Wiktor Daraszkiewicz (gitara).

Początek koncertu w Studiu im. Budki Suflera o 19:00.

Spotkanie z Agatą Ostrowską

Tłumaczka – Agata Ostrowska będzie gościem spotkania w Muzeum Józefa Czechowicza. Absolwentka  Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW jest autorką ponad czterdziestu przekładów literackich z angielskiego i hiszpańskiego.

To kolejne spotkanie Bartosza Wójcika z cenionymi tłumaczkami-gościniami w ramach cyklu „Tłumacząc przekład”. Początek spotkania o 18.30 w Muzeum Józefa Czechowicza.

Koncert z okazji 142 rocznicy urodzin Ludomira Michała Rogowskiego

Koncert kameralny z okazji 142 rocznicy urodzin najwybitniejszego chorwacko-polskiego kompozytora Ludomira Michała Rogowskiego odbędzie się jutro w Lublinie.

Główny repertuar koncertu stanowi twórczość artysty Po raz pierwszy w ojczyźnie kompozytora, zabrzmi jego pieśń na sopran i fortepian o tematyce religijnej. Ten lubelski i warszawski kompozytor był również jednym z pierwszych twórców XX wieku, traktującym altówkę jako instrument solowy. Podczas koncertu słuchacze ponadto będą świadkami prawykonania Tryptyku Morskiego Mariana Sawy do słów poetki urodzonej w Lublinie Anny Chodorowskiej.  W programie znajdą się również utwory Fryderyka Chopina.

Wystąpią artystki: śpiewaczka Dorota Całek, saksofonistka Alicja Wołyńczyk-Raniszewska, altowiolistka Justyna Górska oraz pianistka Urszula Świerczyńska. 

Koncert rozpocznie się jutro o 18.00 w Trybunale Koronnym w Lublinie.

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version