Warty Pamięci upamiętnią ofiary sowieckiej napaści

pexels anugrah lohiya 667500 2023 09 16 085850

W przeddzień 84. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę w ponad 20 miejscach w naszym kraju, w tym na Lubelszczyźnie – przy grobach i pomnikach – staną Warty Pamięci. Akcja upamiętnia polskie ofiary napaści sowieckiej z 1939 r. oraz powtórnego wkraczania Sowietów na ziemie polskie w latach 1944-1945.

CZYTAJ: Bronili Lublina przed najeźdźcą. Hołd dla bohaterów [ZDJĘCIA]

W uroczystości na cmentarzu wojennym w Wytycznie, w powiecie włodawskim, obok Pomnika Korpusu Ochrony Pogranicza, udział weźmie marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Znajdują się tutaj groby poległych w bitwie stoczonej z Armią Czerwoną 1 października 1939 roku.

W Dolinie Krzyży, w Krzesimowie, na cmentarzu położonym niedaleko obozu NKWD, przeznaczonego dla żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, hołd jego ofiarom oddadzą: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski w miejscowości Jabłoń w powiecie parczewskim odda hołd żołnierzom 60. Dywizji Wojska Polskiego „Kobryń”, poległym w walce z sowieckim agresorem w bitwie pod Jabłoniem i Puchową Górą. Dywizja wchodziła w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga.

Warty Pamięci staną w naszym regionie także we Włodawie, Górze Grabowiec, Wisznicach, Połoskach, Frampolu, Dołhobyczowie, Sahryniu, Komarowie, Lesie Stockim.

Warta Pamięci w Tyszowcach

Warta Pamięci odbędzie się także w Tyszowcach (powiat tomaszowski), Na cmentarzu parafialnym na grobie mjra Jerzego Eborowicza zostaną zapalone znicze, złożone kwiaty oraz wystawiona będzie warta honorowa.

– Warta Pamięci nawiązuje do capstrzyków, które w II RP odbywały się dzień przed ważnym wydarzeniem. Ma ogromne znaczenie – oddajemy hołd polskim ofiarom sowieckiej napaści – wyjaśnia historyk, poseł na Sejm Tomasz Zieliński. – Nie możemy zapomnieć o tych bohaterach, mimo że większość z nich leży już poza obecnymi granicami Polski: w Ukrainie, na Białorusi, bo granice były wtedy inne. Ale cztery województwa – lubelskie, podkarpackie, podlaskie, mazowieckie – to jest ponad 30 miejsc, gdzie upamiętniamy te osoby, które zginęły z rąk Sowietów. Wszystko to odbywa się jednocześnie. W tym samym czasie, o 17.30 robimy capstrzyki. To będzie projekt cykliczny, czyli co roku będziemy upamiętniać tych bohaterów.

Jerzy Eborowicz, major rezerwy Korpusu Oficerów Sądownictwa wpadł w ręce Sowietów 25 września 1939 roku. Jak podaje regionalista Robert Horbaczewski, Eborowicz został zabity przez oficera sowieckiego strzałem w tył głowy. Sowieci mieli ściągnąć z majora mundur i buty. Ciało zostawili na miejscu zbrodni. Majora pochowali na miejscowym cmentarzu mieszkańcy Zamłynia.

Godzina „P”

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która patronuje Warcie Pamięci, zaprosiła do oddania hołdu tym, którzy za swój patriotyzm i wierność wartościom zapłacili najwyższą cenę – cenę własnego życia. Podkreśliła, że 17 września 1939 r. jest nie tylko datą wkroczenia czerwonoarmistów do Polski. – To również zaplanowana i konsekwentnie realizowana sowietyzacja naszego kraju – bestialskie zbrodnie na Kresach Wschodnich, wywózki, zesłania, łagry, a potem kłamstwa, manipulacje, prześladowania i niszczenie godności ludzkiej. To ogrom cierpień całego narodu polskiego, które trwały przez lata – powiedziała.

Witek zaprosiła wszystkich Polaków do stanięcia razem 16 września o godz. 17.30 w Warcie Pamięci, „aby oddać hołd tym, którzy za swój patriotyzm i wierność wartościom zapłacili cenę najwyższą – cenę własnego życia”. – Niech 17.30 będzie symboliczną godziną „P” – godziną pamięci, prawdy o minionych wydarzeniach i pomostem między przeszłością a przyszłością. Bądźmy razem i pamiętajmy o bohaterach nie tylko na cmentarzach, ale również we wszystkich miejscach upamiętniających obrońców Ojczyzny – zaapelowała.

Wszystkie akcje odbędą się o godz. 17.30. Inicjatywa powstała przy współudziale Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i Fundacji Rekonstruktorzy.pl.

Komitet honorowy akcji tworzą marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister aktywów państwowych Jacek Sasin i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

PaSe / AP / PAP opr. AKos / ToMa

Fot. materiał organizatora / pexels.com

Exit mobile version