Szef MON: organizując 18 Dywizję Zmechanizowaną, zamknęliśmy Bramę Brzeską [ZDJĘCIA]

dywizja 4 2023 09 02 185629

Pięciolecie swojego istnienia obchodzi w tym roku 18 Dywizja Zmechanizowana. W Lublinie trwają obchody Święta Żelaznej Dywizji połączone z piknikiem wojskowym.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

O bezpieczeństwie Polski i znaczeniu Dywizji mówił w Lublinie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Koalicja PO-PSL, likwidując 1 Warszawską Dywizję Zmechanizowaną, otworzyła Bramę Brzeską, my, organizując 18 Dywizję Zmechanizowaną, zamknęliśmy Bramę Brzeską  – powiedział minister Błaszczak. – Rzeczywiście te wrota są tak silnie chronione, że są nie do przebicia – dzięki czołgom Abrams, dzięki śmigłowcom uderzeniowym Apache. Już niedługo pierwsze egzemplarze tych śmigłowców trafią na wyposażenie właśnie 18 Dywizji Zmechanizowanej. Będą stanowiły zapory nie do przebicia.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Minister obrony narodowej podziękował żołnierzom 18 Dywizji Zmechanizowanej za codzienną służbę. – Dokonaliście wielkich rzeczy. 18 Dywizja należy do najlepiej ukompletowanych związków taktycznych Wojska Polskiego – mówił minister Błaszczak. – Ale rozwijamy jeszcze dalej 18 Dywizję Zmechanizowaną. Bardzo cieszę się z rozwoju 18 Pułku Przeciwlotniczego, który dysponuje nowoczesną bronią przeciwlotniczą i przeciwrakietową Mała Narew. To broń, która powstała we współpracy z Wielką Brytanią. To są rakiety systemu CAMM, sprawdzone również w Wielkiej Brytanii. Tam noszą nazwę Sky Sabre. Bardzo cieszę się również z rozwoju 18 Pułku Artylerii, który już niedługo będzie podniesiony do poziomu brygady.

„Niemożliwe nie istnieje”

– Dla żołnierzy Żelaznej Dywizji niemożliwe nie istnieje, a zadania im trudniejsze tym lepsze, bo tylko takie są godne naszej uwagi i poświęcenia – mówił dowódca jednostki  generał dywizji Arkadiusz Szkutnik. Podkreślał, że w ciągu pięciu lat od decyzji o uformowaniu 18 Dywizji Zmechanizowanej, jednostka stała się najszybciej rozwijającym się związkiem taktycznym w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.

– 5 września 2018 roku zapadła decyzja, która była prorocza, biorąc pod uwagę późniejsze wydarzenia za naszą wschodnią granicą – mówi generał dywizji Arkadiusz Szkutnik. – Na przestrzeni minionych 5 lat byliśmy skupieni nie tylko na budowie własnego potencjału, ale mieliśmy zadania w ramach Sił Natychmiastowego Reagowania jako czołowa szpica NATO. Chroniliśmy i chronimy granicę państwową. Walczyliśmy ze skutkami pandemii, walczyliśmy ze skutkami klęsk żywiołowych. Uczestniczyliśmy w osłonie polskiego nieba w ramach dyżurów bojowych osłony powietrznej i przeciwrakietowej. Braliśmy udział w rotacyjnej obecności w Kosowie i Łotwie w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego. 18 Dywizja rośnie w siłę. Ma moc.

 

W trakcie uroczystości decyzją prezydenta Andrzeja Dudy żołnierzom wręczone zostały Krzyże Zasługi za długoletnią służbę, a decyzją ministra Błaszczaka – Medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

„Najlepszą odpowiedzią na prowokacje wzmacnianie Wojska Polskiego”

– Najlepszą odpowiedzią na wszelkiego rodzaju prowokacje jest wzmacnianie Wojska Polskiego – mówił w Lublinie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Mariusz Błaszczak podkreślał, że hybrydowy atak na Polskę z terytorium Białorusi przy użyciu migrantów, obecność wagnerowców na terenie tego państwa, a także rozmieszczenie tam rosyjskich rakiet jądrowych gwarantują, że prowokacje, z którymi mieliśmy do czynienia dotychczas, będą się pojawiały.

– To są realne zagrożenia, przed którymi stoi świat, wynikające z próby odbudowy imperium przez putinowską Rosję – mówił minister. – Bezpieczeństwo daje Polsce organizacja naszych sił zbrojnych na wzór wojsk amerykańskich, bo są to najsilniejsze siły zbrojne na świecie. Zachęcamy tych wszystkich, którzy jeszcze nie wiedzą, co chcą w życiu robić, aby wstępowali do Wojska Polskiego. Naprawdę warto! Oferujemy godne uposażenie. Jeśli ktoś jest ambitny i pracowity, naprawdę wiele może osiągnąć.

Miesięczne uposażenie dla żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej wynosi 4 960 złotych brutto na start.

18 Dywizja Zmechanizowana imienia generała broni Tadeusza Buka została utworzona w 2018 roku. Aktualnie liczy niemal 13 tysięcy żołnierzy, a w jej skład wchodzi m.in. 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana.

PaSe / EwKa / opr. WM / ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version